24 Kasım 2008 Pazartesi

KORKULAN OLDU

Sizinle burada korkularımı paylaşmıştım.Sebepi ise fırtınanın şiddetinin bu bölgede görülen düzeylerin üstüne çıkacağı endişesini taşıyordum.Korkulan oldu.Cumartesi ben işyerime gittikden sonra bizim mekanda fırtına hız kesmemiş.Halbuki Ümraniye de vaziyet gayet iyi idi.Sakin bir hava görünümü vardı.Lakin köyde vaziyet dersiydi.

Kötü haber akşam üzeri ulaştı.Kovanlardan bazılarının kapağı uçmuştu.Straforlar yerini terkedeli zaten çok olmuştu.Doğrusu kovan kapaklarını uçurmasını beklemiyordum.

Alel acele arabaya atlayıp köye doğru yollandım.Ulaştığımda tablo hiç hoş değildi.Gerçi benim körükçü birader ki,haberi verende oydu kovan kapaklarını yerine koymuştu ama yerinde kalacaklarına dair hiç bir garanti yoktu.Rüzgar inanılmazdı.Üstelik tam da cepheden alıyordum rüzgarı.

Dışarıda istiflediğim kovan üstleri ve çerceveler de rüzgardan nasibini almıştı.Yerlerde sürünüyorlardı.Halbu ki üstlerine inanılmaz bir ağırlık kütlesi koymuştum.Tabloya inanamıyordum.Lakin yapacak birşeyde yoktu.Yağmur yağmak üzereydi.Üzerimi giyer giymez soluğu devrilen boş kovanların yanında aldım.İlk iş onları düzelttim.Diğerlerinin ağırlıklarını artırarak yarını beklemeye başladım.

Pazar günü havanın iyi olması için dua ettim desem yeridir.Allah'ta nasib etti o fırsatı verdi.Derece 14 C gösteriyordu ben körüğü yaktım.Bir ara sıcaklık 18.5 C kadar çıktı.Hemen acilen genel bir kontrola başladım.Bir kovan haric çok anormal bir yıkım yoktu.Sadece rüzgar ve dolayısıyla soğuktan etkilenmişlerdi.Ama o bir kovan yok mu...

Onun hikayesi ayrı.O benim varoluş mücadelemdi.

Bu kovan ne olduysa Ramazan bayramının sonundaki hafta kovanları kontrol ederken yağmaya uğradığını gördüm.Hemen kovan girişini daralttım.Ve ne olduğunu anlamaya çalıştım.Tabii bir sonraki hafta .İlk olarak kovanda ana kontrolü yaptım,ana vardı.O halde ana mevcutsa neden yağmaya uğramıştı.Bu kovan ortalama 7 çerceve ballı,6 çerceve arılı gayet normal bir kovandı.Ne olmuştu da Yağmaya uğramıştı.Bu sorunun cevabını hala bulamadım.

Kovanda 3 çerceve arı ama hiç bal kalmamıştı.Acil müdahale planını uygulamaya soktum.Kovanı yoğun bakıma aldım.Kek ve arkasından yoğun şerbetlemeye geçtim.Kovan hızlı bir şekilde kendini toplamaya başladı.Bir tarafdan stoklarını tamamlarken bir tarafdanda yavruya devam ediyordu.İşler yolunda gidiyordu.Taaki bu hafta sonuna kadar.

Açılan kovanlardan bir tanesi de buymuş.Kovanı açtığımda yıkımı gördüm.Tablo karşısında moralim sıfıra indi.2 aylık çabam uçup gitmişdi.Diğer kovanlar mevcut olarak iyi durumda olduğundan fazla etkilenmemişler yalnız bu kovanı mahvetmişti.Arıların çoğu öldü.Yavrular keza ölmüştü. Kaçınılmaz sona doğru gidiş....

Elde kalan bir avuc arı.Kendi çocuğumu kaybetmiş kadar üzüldüm.Muhakkak ki bundan sonra da kovan kayıplarım olcaktır ama bu farklıydı.

Hiç yorum yok: