17 Aralık 2008 Çarşamba

DOĞRUYA GİDEN YOL

Yeni ekipim.Ayakta duran fikir babası ki aynı zamanda babam olur operasyon yönetmeni.Maskeli olan amcam diğer tombilide oğlu.Eee ekipi işe koyduktan sonrada bize de fotoğraflamak düştü.Gerçi işin zor kısmı bize düştü ama ne yaparsın.

Biraz uzak kaldığımın farkındayım.Ama mazeretim var.Tabii bir ilkokul öğrencisi gibi elektrikler kesikti falan demiyeceğim.Lakin benim daha bir geçerli mazeretim var.Ne de olsa yaş gittikçe kendimize daha iyi mazeretler üretebiliyoruz.

Malumunuz inşaat sektöründe faaliyet gösteriyoruz.Bizim sektörde bayram önceleri yoğunluk hat safhadadır.Bütün işçiler bayrama izine gidecektir ve sen buna göre gerek iş sahasını gerekse de parasal operasyonları kısa zaman içerisinde yapmak zorundasın.İşin yoğunluğu ve yanında getirdiği stresle birlikte maaslef blogumuza zaman ayıramadık.Kısa zaman dilimleri bulduğumuz zamanlarda çayımızı yudumlarken ancak sizleri takip edebildik.

Arkasından da bayram tatilini göz önüne alırsak bugüne kadar geldik.

Şimdii,nerde kalmıştık ?

Evet...

Kovanlarımızın maruz kaldığı şiddetli lodosun verdiği zararlarda.Rüzgar maalesef yoğun bakımdaki bir kovanımın sönmesine sebebiyet vermişti.Bu beni hattinden fazla üzmüştü.

Verdiğim ilk zayiattı.Neyseki o kadarla kaldık.

Bizim bundan kendimize dersler almamız gerekiyordu.Kovanların üstüne koyduğum onca ağırlığa rağmen nasıl bu zarara sebebiyet vermişti.
Bir çözüm yolu bulunmalıydı.Bu konuda ilk başvurulan mercii babamdı.Ne de olsa yılların getirdiği inanılmaz bir tecrübe vardı.Ne yapabiliriz konusunda bir kafa patlatmacadan sonra babamın fikrini uygulamaya karar verdim.
Çözüm ;
Kovanların üstüne daha önce ağırlık olarak koyduğumuz taş sadece bir bölgeye baskı yapıyordu.Şimdi ise üçlü ve dörtlü kovan grubları halinde yaptığımız sistemde üzerlerine playwood dediğimiz yani bir çeşit tahta koyuyoruz.Bu tahtayı ise kovanın altındaki ayaklıklara ,gerdirme yöntemiyle demir çubukları kullanarak sıkıştırıyoruz.
Bir öncekine göre avantajımız uyguladığımız baskı nokta değil dört kovana birden olduğu için sistemin hata vermeyeceğini düşünüyoruz.Bu düşüncemizi ilk rüzgarda deneme fırsatını yakalayacağız.Umarım bu sefer hata yapmamışızdır.

Hiç yorum yok: