17 Kasım 2008 Pazartesi

ACEMİNİN SON HAMLELERİ

Varroa İlaçlamasının son periyot uygulaması yapıldı.Lakin bu konu da fazla risk aldım Allah'tan hayırlısı.Firmaya göre 14 C altında uygulama yapmamamız lazım fakat artık bu bölge de bu sıcaklığı çok ta göreceğimiz düşünmüyorum.İlaçlama yaptığım zaman derece 15 C gösteriyordu.son ilaçlama olduğu için Allah Kerim dedik vurduk...hayırlısı....
Kovanlardaki fazla çerçeveleri aldım.Sıkıştırmaya devam....

Eee biz acemiyiz ama böyle benim birader gibi benden acemisini de bulduğum zaman tutuştururum eline görüğü...Ne de olsa usta yok meydan benim,ne desem kanun.....
Magazincilik zor işmiş vesselam...15 dk.bu kovandan polenli bir arı görüntüleyeceğiz diye bekledik nafile.bana inat yanındaki kovanda polenli gelenler bu kovanın iki katı idi nerdeyse.aşıyı da gözönüne alamadığım için o kovanın arısının polenli resmini çekebildim.Gerçi resmi büyütmeden göremezsiniz ama ne yapalım çaresi yok büyüteceksiniz.Magazinde de acemiyiz.

Bu hafta sonu havanın güzel olması benim için bulunmaz bir nimetti.Arı takvimini geç takipten dolayı,gerek ilaçlama gerekse de şerbetleme açısından bulunmaz bir nimetti.Dedik ya bu yıl acemilik yılımız ; ki gelecek yılda emekleme döneminde olacağız.

Bu yıl hem bal sağımını,hemde arkasından yapmamız gereken ilaçlama be beslemeyi malesef yapmadık.Baktık ki bu işler başkasına güvenerek olmuyor sazı elimize almaya karar verdik.

Tabii nerden başlamalıydık ilk olarak arıları aldığımız Hasan abiye kek hazırlatırarak iki dönem ara ile arılamıza kek verdik.Bir defa da baytikol emdirilmiş karton vererek arılarımızı kendi başına bıraktık.

Bunlar sazı elimize almadan önce idi.Biz arıları bu haliyle kışlatmaya değil ölüme hazırlamışısız.Sayın arı bakanı,Mehmet Yüksel ve Doktorumuz Muhteşem bey sayesinde neler yapmamız gerektiğine dair acil müdahale planı oluşturup hemen şerbetlemeye geçtim.Ölçek 1 su,iki şeker.İlave vitaminler bir miktar bal ve tabiiki biraz limon.Limon şerbetin ekşimemesini sağlıyor imiş.Eee birileri duymasın ; 22 kovan arıya 3 çuval şeker verdim.Hadi hayırlısı...

Tabii bu arada Selahattin Güney Bey'in sitesinden tanıdığım Bio hayat firması ( Ömer Pekçen ) dan Forbeevar ( formik asit jel) yeni ürün varroa ilaçlamasında 3x7 periyot halinde ilaçlama yaptım.
Hiç yorum yok: