6 Eylül 2012 Perşembe

2012 KARADENİZ GEZİSİ

Salih abinin yazlık evinde nefis kuymağın tadına bakıyoruz.
Salih abi; Karnıol ve Kafkas ile çalışıyor.Tabii birde ikisinin melezleri ile.Hem karnıol hemde kafkas arısının veriminden memnun.Bunların melezlerinden ise daha da memnun.Bunu afaki söylemiyor.Gözlem ve verim sonuçları ile doğru orantı da söylüyor.Benim gözlemim ise arılarının sert olmaması.Akşam olmak üzere ama arılarında herhangi bir hırçınlık gözlemlemedim.
Bu yıl Salih abiye iki adet karnıol ana kutusu götürecektim.Lakin bir kutuyu kaçırdım::((

Bu yıl Karadeniz turunu biraz uzun tuttum.Ana kutuları da benimle beraber arabanın garajında dört gün seyahat etmek zorunda kaldılar.Dörtgün boyunca kapalı kaldılar.Trabzon'a ulaştığımda kapaklarını açtım.İlk iki gün herşey yolunda idi.Üçüncü gün akşam eve döndüğümde koloninin birisininin başında çok arı olduğunu söylediklerinde anladım ki bizimki arazi oldu::((

Kapağı açtığımda koloninin yerinde yeller esiyordu.

Tabii bunda bizim Bakanın da payı var::))

Konuşmamız ,her iki kutuya da ana ızgarası koyulacaktı,buna koymamış::))

Allah'tan diğerine koymuştu da sağ salim emaneti yerine teslim edebildim.
Bu yıl Salih abide,üç değişik yörenin balı mevcut.Üçü de birbirinden güzel.Tatmak nasib oldu.Tabii birde hediye iki çerçeve ve birde süzme bal var ki onları resimlemeyi unutmuşuz.
Salih abi,kendi ana ihtiyacını karşılıyor.Ana üretiminde strafor ana kutularını kullanıyor .Bende inceledim bayağı  kullanışlı.Seri ana üretimi yapanlar için çok kullanışlı olacağını düşünüyorum.
Salih abi ile buluştuğumuzda , yine Rize/ Pazar'da arıcı Diş doktoru Arif Hocadan davet aldık.Zaman kısıtlı ama davete icabet etmemek olmazdı.
Arif Hoca klasik bir karadenizli.Arılığı  çok düzenli ve tertibli.Sırf kolonileri koymak için ahşaptan üç katlı yer yapmış.Kendine has ana kutuları oluşturmuş.Arıcılıkta iki yıllık mazisi var ama ,şuan 120 koloni arısı mevcut.
Nihayet kendim gibi ,120 kolonisi olan gerçek bir hobici buldum::))

Arif hoca ,iki yıldır arıcı olmasına rağmen ciddi bir bilgi birikimine sahip.araştırmacı bir yapıya sahip.Arılarından maddi beklentisi olmayan birisi.İhtiyacı da yok zaten.
Böylesine bir çalışma ortamından bir insan nasıl zevk almaz.Arıları acaba ne kadar şanslı olduklarını biliyorlar mıdır:)
Muyanehanesinden arta kalan zamanlarını arılığında geçiriyor.120 koloniyi tabii tek başına bakmıyor.Bir de hacı misali yardımcısı var.
Bu da Arif hocanın kendi üretimi,onun deyimi ile simsiyah bir ana.Buralarda nedendir bilinmez ,siyah anaya daha ayrı bir değer veriliyor.
Zafer abinin babası.Tabii Zafer abinin Kastamonu/ İneboluda ki arılığı.
üç tane koloniyi ise babasının bahçesine ,yani evin yanına koymuş.Hoca Akşam ezanını okumuş biz hala arı kolonisi karıştırıyoruz:)
İyi ki arılar sert değilde ,akşam akşam öpülmüyoruz:)

Bu yıl iyi tatil yaptım.Ramazan öncesi deniz tatili,Bayramda ise Karadeniz tatili.

Her yönüyle harikaydı.

Bayramın birinci günü öğlen vakti yola koyuldum.İlk hedef Bakan ile buluşacak ,iki adet ana kutusu teslim alınacaktı.

Geçen yıl olduğu gibi,bu yılda Bakan buluşma noktasını kaçırdı::))

Neyseki emaneti teslim aldık ve ikinci durak Mehmet Yükselin baba ocağı,köyu Bolu Mengen.

Yanılmıyorsam 5 civarı idi köye ulaştım.

Sadık amca ve Mehmet ile kardeşlerini görmüşler gibi kucaklaştık.Tabii annemizi unutmuyorum.Ailenin diğer üyeleri , Enişte ile de çıkarken tanıştım.Canlısı daha genç görünüyor::))

Bir çay,iki kelam muhabbet derken zaman o kadar çabuk akıyor ki ,bir kare resim almak bile aklıma gelmedi.Bir yılın özlemi ne yazıkki bir iki saate sığmıyor.

Vedalaştım ve Amasra ya doğru yola çıktım.

Tabii doluluktan geceyi Amasra yerine Bartında geçirmek zorunda kaldım:(

Gün doğumunda Amasra dayım.

İkindiye ,Kastamonu İneboluya doğru yola koyuldum.İnebolu dedin mi akla Zafer abi geliyor.Aramamak olmaz.

Aloo zafer abi nerdesin ; İstanbuldayım....

Annesi ayağını kırmış hastahanede tedavisini yaptırıyor.

Abi geçmiş olsun ,bana müsaade ben direk geçiyorum...


Olmaz ?

Bacanak seni bekliyor...

Yahu Zafer abi ,ben sadece seni tanırım,ben başka kimseyi tanımam ,bırak beni...

Olmaz ?

İyi ,peki kurtuluş yok,bir çayını içeriz.

Yol ne kadar çeker...

Bir saate kalmaz ordasın.

Aradan yarım saat geçti,benim aldığım yol 10 km....

10 dk.da bir Zafer abi telefonda..

Geldin mi...

Yolda azami süratim 20 km.Allahı var yol boyunca hiç radar uygulaması yapmamışlar::))

Zafer abinin bir saat dediği yolu ,yanlış hatırlamıyorsam 4-5 saatte ancak alabildim.Köye vardığımda akşam karanlığı çökmüştü.

Tabii birde köy de karşılanmam  var ki sorma gitsin.Geceden köyü alarma geçirmiş,Bacanağını yola nöbete koymuş bekleniyorum.

Sabri kardeşim hakkını helal et.Gün boyu seni meşgul ettim ama sorumlusu Zafer abi bilesin. 

Köye ulaşır ulaşmaz ilk işim Zafer abinin arılığına gittim.Akşam olması hasebiyle Yukarı bahçede bulunan kolonileri pek karıştırmadım.Babasının evinin bahçesindeki üç adet ruşet vardı.Onlara yeni ana vermişti.Fener ışığında ana kontrolü yaptım.İkisi tamam fakat birinde ana yok gibi idi.

Zorda olsa izin alarak Zafer abinin  köyünden ayrılıp İlişi de otele yerleştim.Yolda gidiyorum fakat hala Zafer abi ile pazarlık halindeyiz.

O illaki evde kal diyor,bende beni bırak fakat yarın geleyim ,senin arıların kekini ,bakımını yapayım diyorum ama bir türlü anlaşamadık.

Hakkını nasıl öderim bilmiyorum ama ilgi ve alakan için teşekkür ediyorum.

İstikamet Sinop,Samsun ve nihayet ver elini Trabzon.

Dört gün sonra Perşembe akşamıTrabzondayım.İlk iş ana kutularının ağzını açıyorum.Kısa bir kontrol her şey yolunda.

Ufak bir planlamadan sonra ,Salih abi ile Pazartesi veya Salı günü randevulaştık.

Pazar akşamı ana kutularından birisi terkedince ve pazartesi sabah diğer kutu da yağma belirtisi görünmeye başlayınca,bir de bulunduğum köyde cenaze olunca ,ana kutusunu kaptığım gibi Salih abiye doğru yola çıktım.

Rize / Çayelinde ,meşhur Lale lokantasından buluştuk.Buranın kurufasulyesi bir harika.Salih abinin hoş sohbeti eşliğinde de tadı bir başka oluyor.

Yemek arkası ,Diş Doktoru ,yeni arıcı Arif hocadan davet alıyoruz ve Rize / Pazara doğru yola çıktık.

Arif Hoca bizi arılığında karşıladı. Atölye gibi kullandığı kocaman bir daire de sohbet ediyoruz.Arif hocaya gelirken ayırdığımız zaman yarım saat ama iki saat oldu biz hala oradayız.Salih abi uyarmasa akşamı orada edeceğiz.

Arif Hocayı ,ne yaptığını bilen,yaptığı işin hakkını vermeye çalışan azimli bir arkadaşımız.Kanaatimce,yaptıklarını blogta bizlerle kendisi paylaşırsa , arıcılara çok katkısı olacaktır.

Araştırmacı bir yapıya sahip.Olduğu ile yetinecek bir kişilik değil.Arı kolonileri inanılmaz bir lükse sahip.Kaliteden hiçbir şekilde taviz vermemiş.Kolonilerine baktığında,sadece bal yapan veya uçan arılar görmüyor.Onlara bir başka göz ile bakıyor.

Misafirseverliği için kendisine teşekkür ediyorum.İnşallah başka bir zaman,daha geniş vakitte görüşürüz.

Yine tekrar yazıyorum Arif hocadan ricam,yaptıklarını ve bildiklerini bizimle sanal ortamda paylaşması.Şayet bunu yapar ise hem kendisine hemde arıcılara katkı sağlayacaktır.

Akşam karanlığına doğru Salih abinin yazlık mekana ulaştık.Emanetin birisi olmadan tek ana kutusunu teslim ettim.Neyseki en azından birisi sağlam ulaştı.Salih Abiden bana bir tane saf kafkas,bir tane de bosof ana ayarlamasını istemiştim.Sağolsun ikisi de hazırdı.Onları ve diğer kolonileri akşamın karanlığında kısa bir kontrolden sonra yemek,çay ve sohbet faslına geçtik.

Zaman hızlı akıyor...

Tanıyanlar ,Salih abinin ve ailesinin ne kadar insan canlısı misafir sever olduklarını bilir.Ben geçen yıl tanışmış idim bu yıl kendimi ailenin bir üyesi gibi hissettim.Benim böyle hissetmemi sağlayan tüm aile üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.


Arı sayesinde tanıdığım böylesine güzel dostlar için Yaratanıma bir kez daha şükrediyorum.

SLM ve Muhabbetle...
12 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Abi sen yollarda çok çile çekmişin ama bende okurken yoruldum ne kadar zor geçmiş yolculuk ama anlaşılan dostluklar tüm bunlara değer. Diş hekimi Arif beyle zaman zaman telefonlaşırız onun arılığını sayende gezince anladımki karadeniz usulu hobicilik 100 kovan altında olmuyor:/) dediğin gibi Arif beyde sanal ortamda keşke paylaşsa yaptıklarını. Sağlıcakla kal abi.

salih arıcı dedi ki...

Sevgili Yusuf kardeşim;Geçen yıl olduğu gibi bu yılda bizleri onurlandırdığın için teşekkür ediyoruz.Amma !! bir dahaki seferde öyle yangından mal kaçırır gibi olmasın bir iki gün misafirim olda tadını çıkartalım,gttiğimiz yerde zaman sorunu olmasın.

Her şeyi çok güzel anlatmışssın,bende bir şeyler yapacağım ama bende fazla foto yok belki ibrkaç resmini araklarım hakkını helal et.Bu arada bütün dostlarımızı beklediğimizi belirtmek isterim,hoşça kal.

ALİ TÜRK dedi ki...

Yusuf acayip güzel gezi olmuş, bu kadar zahmet olmasa idi neyi yazıp paylaşacaktın dimi.

Senin adres ve buluşmada sabıkan çok fazla, en komiği ise, Yalova'da durakta iş bekleyen amele işçi ile sarmaş dolaş olduktan sonra,buluşacağınız kişilerin bir başka durakta olduğunun anlaşılması,en süperi hatta bombasıydı.

Ana arılardan firar eden F1 di, bizim arılığımızın alayı f1, kalan ise erkek arı ürettiğimiz yerde üretilen 8-10 analardan, doğal saf olma ihtimali çok yüksek, zaten onun için kutu içinden önlem alınmıştı ana arı dışarı çıkamaz.

Fener ile Zafer abinin arılarını kontrol etmişin, anasız arıya mudahale ettinmi onu merak ettim.

Bana gelince hala kendime zaman ayırıp ne deniz tatili nede memleket özlemi gideremedim.

Kocaeli Büyük Şehirin mesleki eğitimi vardı, 1.Coğrafi bilgi sistemleri çalıştayına katıldım, 3 gün Kartepe Green Park Hotele gidip geldik, buda benim tatilim oldu, iyi ki 3 günmüş yoksa sonum harap olacaktı, otel açık büfe, bereket bitti::))
Sağlıcakla kal.

kadıoğlu dedi ki...

selamun aleyküm ayalet baş bakanım 2012 yılı senin yılın olmuş tatil açısından iyi enerji depolamış oldun bu arada eh artık allah yardımcın olsun zorlu bir çalışma seni beklemekte malum herkes balını sağdı 2013 hazırlıklarını da nerede ise bitirdi sana allah kolaylık versin arif kardeşimi kafana göre bulduğuna sevindim herşeyin gönlünce olması dileği ile selam ve dua ile allaha emanet ol.

Volkan Karuk dedi ki...

Yusuf bey geziniz çok güzel geçmişe benziyor, özendirdiniz bizleri. Fiziksel olarak yorulmuşsunuzdur ama kafa olarak iyi bir dinlenme olmuştur inşaallah size.


Ballarınızı yollamıştım, elinize ulaştı mı? Ulaşmadıysa bilgilendirirseniz sevinirim.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Yusuf bey güzel bir gezi yapmışsınız. Saglıcakla kalın.

Trakya dedi ki...

Yusuf çok güzel gezi olduğu belli en çok gitmek istediğim bölge karadeniz yollarda yorulmuşun ama bence değer selamlar.

İlhami Uyar dedi ki...

Yusuf bey ,çok güzel bir gezi olmuş,yorulmuşsunuz ama değmiş,hayırlı günler dilerim

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Muhteşem Abi.

Yol zor ama çok güzel.Hele hele yolun zafer abiye düşüyorsa herşeye değer...

Arcı olmakla her platforma övünüyorum.Türkiyenin değil,DÜnya'nın her tarafında dostlarımız var diyorum.

Salih Abi.

Onurlandırmak ne demek , bizi daha fazla mahçup etme...

Bu sefer daha geniş zaman dilimini planlarken,yine nasıl olduysa oldu yine zaman darlığı yaşadık.İki arıcı bir araya gelince,saat feleğini şaşırıyor::))

Tatil dönüşü resim atmayı unutmuştum,yorumundan sonra sana mail attım.

Herşey için sana ve ailene bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Sayın Bakanım.

Yalova işine beni karıştırma.O Asım abinin işi::))

Anasız koloniye müdahale etmek istedim ama fener ışığında olmuyor.Sabah geleyim hem onu ,hemde diğer kolonilerin bakımını yapmak için zafer abiye araba yarım saat dil döktüm ama ikna edemedim.Nihayetinde pes ettim...

Asım Abi.

Bu yıl yeterli olan tatili yaptım.Yeni sezon için yeterli enerjiye sahipim.İnşallah gelecek sezon çıtayı daha da yukarıya çekeceğim.

Volkan Bey.

İnsanın gönlü hoş olunca,yorgunlukta adama keyif veriyor.Ben bu satırları yazarken bile o yolu hatırlamak bana haz veriyor.

Emanetini teslim aldım.Şişelerden birisi kırılmış ama olsun en azından biri sağlam.Keşke plastik şişe de gönderseydin ama canın sağolsun.

Vecdi Abi.

Teşekkür ediyorum.Bakarsın gelecek yılda sana geliriz::))

Şenol

Karadeniz gerçektende gezilmesi,görülmesi gereken bir yer.Doğadan zevk alan birisi için harikalar diyarı.Ömrü hayatında inşallah sana da nasip olur.

İlhami Abi.

Böyle yorgunluğa can kurban.İnsan her yıl böyle bir ay yorulmak istiyor::))

SLM ve Muhabbetle...

Volkan Karuk dedi ki...

Yusuf bey
Kavanozun birisinin kırıldığına üzüldüm, daha dikkatli paketlemem gerekirdi. Artık sağlık olsun. Lütfen bir tane kavanoz göndermişim gibi kabul edin, suç benim.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Volkan Bey.

Bak şimdi üzdün beni.Belli ki beni hiç tanımamışsın.Şimdi bir kavanoz kırıldı diye ben sana tek kavanoz gönderirmiyim ....


SLM ve Muhabbetle...

Volkan Karuk dedi ki...

A.s. Yusuf bey
Kusuruma bakmayın, acaba doğru mu olur, yanlış anlaşılır mıyım derken atmıştım mesajı zaten, kırılmanızı hiç istemem. Yüz yüze tanışmadık ama iyi niyet zaten simadan da anlaşılır.
Benim açımdan düşünürseniz, emaneti sağ salim ulaştıramamak güzel bir şey değil. Onun mahcubiyetiyle yazmıştım mesajı.
Allah' a emanet olun...