26 Ocak 2009 Pazartesi

Aileden biri olmak

Benim biraderim Selim,Asım abi ve yeğenim (abimin oğlu) Harun.Asım abi ayak üstü kısa bir magazincilik dersi veriyor bizim yeğene.
Sınavı geçen kovanlarımdan bir tanesi.


Asım abi ve arılığının içeriden bir görünümü.


Soldan sağa Yusuf,Asım abi,İlker,şahsım ve günün süprizi okul arkadaşım aktif imam Hüsamettin.

Soldan sağa Yusuf'un babası emekli imam , Yusuf,Asım Kadıoğlu,İlker ve Sefer.
24 Ocak 2009 benim açımdan çok önemli bir gündü.Malumunuz üzere kovan ihtiyacımız olduğunu ilan etmiştik.Bu konuda yardımcı olmaya çalışan arkadaşlardan bir tanesi de Yusuf kardeşimdi.Yusuf'u daha önce bloglardan tanıdığım için kişiliği hakkında bir fikre sahip idim.Kovan konusunda uzman olduğunu da öğrendiğimiz zaman bu konuda onunda fikirlerini alarak kovan sorunumu çözmeyi düşündüm.İlk olarak msn ve devamında cep telefonu üzerinden kısaca kovan konusundaki isteklerimi ve beklentilerimi kendisine ilettim ve fikirlerini aldım.Hafta sonu Yusuf la hem tanışıp hemde fikirlerini almak için ona gitmeye karar verdim.Akabinde Asım abiye telefon ederek onunda fikrini almak istedim.Asım abi'de bana eşlik edebileceğini söylediği zaman ekip tamamdır dedim.
Cumartesi 11.00 gibi Alemdağ'da Asım abi ile buluştuk.Kısa bir şaşırma dönemi geçirdim.Asım abi ile ilk defa görüşüyor idik ama onu sakalsız görünce şaşırdım.Bir traş kazası sonucu sakallar yerinde yok gibiydi.Yaş görünümünü bayağı aşağı çekmiş ama karizma da gitmişti.Velhasıl kırk yıllık muhabbetimiz var gibi muhabbete bir başladık kiii bir baktık ki yalova'ya varmışız.
Yusuf ile birbirimizi bulmaya çalışırken bir kaza kurbanı olduk.Ne Asım abi ne ben Yusuf ile daha önce birbirimizi hiç görmediğimiz için yol kenarında bekleyen üç kişilik bir gruptan birisi hafiften bizim adaşa benzettim ve Asım abiye aha bizimkiler der demez Asım abi arabadan indiği gibi adamları kucakladı.Tabii bende.tanıştık falan derken hadi siz önden gidin dedik,biz sizi takip edelim.Adamlar şaşkın vaziyette abi biz yolu bilmiyoruz ki deyinceee bizim jeton düştü.Baktık ki adamlar iş bekleyen amele grubu.Onlar iş çıktı diye sevinirken biz de hayal kırıklığı.Adamlara hadi bize eyvallah dedikten sonra tekrar bizim adaşı aramaya devam ettik ve biraz ileride kendileri ile buluştuk.Adaşın önderliğinde yusuf'ların köyüne ulaştık.
Yalova ve köyleri güzel yerler.yusuf'un köyüde güzel ama dağlar arasında kalmış.Yine de güzel bir köy.Özellikle de köy halkı gözüme sempatik gözüktü.
Bizim adaşın arılığı güzel yerde.kurulum ve arı evi çok güzel.Ama hepsinden güzel olan köyündeki sefer ve ilker gibi arkadaş grubuna sahip olması.Aralarındaki muhabbet ve yardımlaşma hoşuma gitti.Kısa bir tanışma derken hemen ikram safhasına geçtik.Arıcıların yemek konusunda çok şanslı olduklarını görüyordum ama bu kadar ikram ve hizmet beni mahcup etti.Özellikle de yusuf'un babasının hizmeti beni fazlasıyla mahcup etti.İlk buluşmamız hasebiyle müdahale edemedim lakin mahcubiyetini hala yaşıyorum.Hakkını helal eder inşallah.Bundan sonraki buluşmalarımızda bunu telafi ederim diye düşünüyorum.
Arıcının muhabbeti bitmez.Bizim muhabbet kıvamında giderken günü süprizlerinden birisi gerçekleşti.Enseme yediğim şaplağın etkisiyle başımı çevirdiğimde İmam Hatip den arkadaşım aktif imam Hüsamettini görmek beni inanılmaz şaşırtmıştı.Çok hoş bir süprizdi.
Günün süprizi bunlarla sınırlı değildi.Yanlış bir anlamadan dolayı sayın arı bakanı Ali Türk tarafından üzerimize bir soru işareti konulmuştu.Bir baktım Asım abi telefonu uzattı ve Bakan telefonda dedi.(Acaba dedim tam yemek faslında Asım abi sofra da avantaj mı sağlamak istemişti.)Ben telefonu kaptığım gibi bakana kendimi anlatmaya çalıştım.Kısaca bizim dostluktan başka bir amacımızın olmadığını anlatmaya çalıştım.Bakan anlayışlı bir insan.Onun da bizim gibi arıcılara yardımcı olmaktan başka bir amacı olmadığını biliyoruz.Hep daha iyisini nasıl yapabilirim peşinde.Asım abi sayesinde bir yanlış anlamanın ortadan kalkması ve bizi dost guruplarına bizi de dahil etmesi günün en büyük kazançlarından birisiydi.
Diğer konulara dalınca zannetmeyin ki bizim adaşı ve arkadaşlarını unuttum.Onlardaki samimiyet ve içtenlik inanılmaz güzeldi.Bir çok konuda aynı fikirleri paylaştığımızı görmek beni ayrıca hoşnut etti.Bizim adaşın arılarına bir parantez açmadan geçersem haksızlık olur.Hakikaten arılığın bekçiye ihtiyacı yok.Arılarının maşallahı var nerdeyse yoldan geçeni de sevecekler.gelene iğne gidene iğne.Tabii bize de....
Tabii gelelim kovan mevzuuna .Kovan konusunda kapak hariç fikir birliğine vardık.Kapak konusunda benim istediğim sistemin performans sağlamayacağını iddia ettiler.Kapağımı sonuna kadar savundum takii kapak havalandırma ve şurupluk boşluğu artaya çıkana kadar.Bu konuda kafamda oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırıncaya kadar projeyi askıya aldım.Araştırmaya devam edip bir iki gün içerisinde sonuçlandırıp adaşa imalat konusunda start vermeyi düşünüyorum.
Günün sonunda yola koyulduk ve geç saatlerde mekana vardık.Asım abi ile benim kovanları pazar günü denetleme konusunda anlaştık ve Asım abiyi evine bıraktım.Pazar günü öğlen vakti Asım abiyi evinden aldım ilk olarak onun arılığa uğradık.Yeri güzeldi.Kısıtlı imkanlar içerisinde büyük işler yapmış.
Vee benim arılığa geldik.Ben denetleme heyecanıyla körüğün dumanını tüttürdüm.Asım abi de gözlükleri gözüne .Artık herşey tamamdı ve denetleme başlayabilirdi.Besmeleyi çekip ilk kovanı açtık.Derken önden Asım abi bir taraftan denetleme bir taraftan oksalik asit uygulaması giderken bende arkadan kovanları kapatmaya devam ettim.Bir kovan haric diğerlerinden sınıfı geçmiştim.Her karne de bir çiçek olur misali bizim karnemizde de bir çiçek vardı.Olsun.Gönlüm inanılmaz huzura ermişti.Kovanlarım üst derece not almış herşeyden öte uygulamalarım geçer not almıştı.
Bu kovanları kışa Ramazan Bayramından sonra bloglardan öğrendiğim bilgilerin ışığında hazırladım.Sınıfını takdir ile geçmiş öğrenci mahcubiyetini ve sevincini yaşadım.Asım abiye gösterdiği özveri ve yardımları için müteşekkirim.
Bunca güzel iki günde tek kötü olan benim özellikle pazar günü acaip derece hasta olmam .Şimdi arkadaşlara bir tavsiye ve uyarı ; benim bu kadar hasta halimle ağzımın ne kadar laf yaptığını gördünüz varın gerisini siz düşünün...

3 yorum:

yalovalı arıcı yusuf dedi ki...

muhteşem yaratık balarısının eseri işte bu.minicik bir hayvanın kocaman dostluklara vesile olması dikkate alınması gereken bir konu.
yusuf abi bu ziyaretinizle bizleride çok memnun bıraktınız.bu sayede sizler gibi asil insanlarla tanışmış olduk.Sizin sayenizde köyde bayağı bir sükse yaptık.bizim burası ufak bir köy olması sebebiyle her olay hemen duyulur yayılır.İstanbuldan arıcılar köy arıcılarını ziyarete gelmişler diye ortalıkta gezen laflarda büyük bir haz aldık.Sizleri memnun ettiysek ne mutlu bize.inşallah ziyaretiniz tekrarlanır daha kalabalık bir gurup eşliğinde tekrar bekleriz.

Kendi arılarınızada bakım yapmışsınız.Gördünüzki siz gerekli işlemleri yapıp Allah'a havale ettikten sonra ortada bir sorun kalmıyor.ufak tefek nazar bocukları olmasa bu iş zaten olmaz sınıfı geçemeyen de diğer komşuları sayesinde ikinci dönem sınavı geçecektir.

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

YUSUF BEY İNSANLAR BİLGİ VE DAYANIŞMA İLE DOSTLUGUN MUTLUGUN VERDİGİ BAŞARILARIN TADINA VARIR NE MUTLU SİZLERE BÖYLE BİR ORTAM OLUŞTURMUŞSUNUZ VE GÜZEL BİR SOHPET YARATMIŞSINIZ ALLAH DOSTLUGUNUZUN DEVAMINI EYLESİN .
ARILARINIZ SAGLIKLI BALLARINIZ BEREKETLİ OLSUN.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...
Adaşım.Sizin gibi dostları tanımak ve onların arkadaş grubu içerisine girmek benim için büyük bir onurdur.
Kovanları ise siz dostlar olmasanız kışı çıkarmam mümkün değildi.Bakımdan ,ilaçlamadan,sıkıştırmadan tutunda diğer bütün hazırlıkları sizin bloglarınızdan öğrendim.Bilgi paylaştıkça çoğalır.
Ali Osman abi ; son lokma da olsa paylaşmayı seven bir osmanlının son torunlarını tanımak ve onların dost grubları arasına girmek müthiş bir kazanç.İnşallah bu grubun üyelerini hep birlikte daha ileri seviyelere getireceğiz diye düşünüyorum.Dostluktan,ve bir teşekkürden başka bir beklentileri olmayan insanların arasında olmaktan daha güzel birşey ne olabilir ki ?