22 Aralık 2008 Pazartesi

BEKLENTİLER

Son arıcı...
Ortanca kızım koloni takip çizelgesini yazma da bana yardımcı oluyor.Arı sevgisini bu yaşta aşılamaya çalışıyorum.Şehirde yetiştiriyorum ama köye ve hayvanlar alemine dair ne varsa onları tanıtmaya çalışıyorum.

Artık arılarımızı kış uygusuna yatırdık.Malumunuz ilk yılım olduğundan dolayı arıcılık takvimine tam uyduğum söylenemez.Arı dostları sayesinde elimizden geldiğince yetişmeye çalıştık.Her arıcı gibi kovanların sağlam ve yeterli mevcutta bahara çıkarabilmeyi umut ediyoruz.

Bilgi ve tecrübe sahibi arı dostları sayesinde öğrendiklerimizi uygulamaya çalıştık.Bir arı misali bütün arı dostlarının tecrübelerinden yararlanmaya çalıştık.Ana kaynak Ali Türk ( namı diğer Arı bakanı) rehberliğinde Almanya'dan Mehmet Yüksel Bey,Doktorum Muhteşem Bey,Asım Kadıoğlu ve diğerleri.

Öğrendiklerimizin ışığında kovanlarımızı kışa soktuk.Dostların takvimini uyguluyoruz ama tereddütlerimizde yok değil.Biz onlardan öğrendiklerimizi bölgemdeki arıcılara aktarmaya çalışıyorum.Tabii onlar mazileri bize göre çok daha fazla olduğu için dudak bükenler çok ama bunun yanında bize güvenen ve bizi takip edenlerde yok değil.

Beni ne ürkütüyor biliyormusunuz...beni takip edenler.

Neden sorusunu duyar gibiyim.

Şöyleki ; bizim buralarda eski arıcıların tamamı kışın arılarını kekle beslemeye devam ediyorlar.Bunca yıllardır beslemeye devam etmişler.Bende kalktım sizlerden öğrendiklerimin sayesinde bunun ne kadar yanlış bir uygulama olduğunu örnekleriyle beraber anlatmaya çalışıyorum.

Peki farzet ki biz yanıldık ve bizim dediklerimizi uygulayanlar kovanlarında zayiat verdiler.Halim nice olur düşünmek bile istemiyorum.Gelde ürkme.

Arı dostlarında bazı eksikler görüyorum.Dostlar arasında uygulamalara muhalefet yok.Bunu tecrübe sahibi arıcılara söylüyorum.Yahu kalkın bir tane yazılana da muhalefet edin karşı tezlerinizi örnekleriyle beraber yazın ,yazınki bizde doğru yaptığımıza emin olalım.Muhelefet etmek arı dostları arasında farklı bir gözle algılanıyor ben de bunu anlayamıyorum.

Şahsım adına şuana kadar hiç bir arı dostu ile tanışma fırsatım olmadı ve hiç biriyle de bir organik bağlantım yok.Şimdi benim muhalefet ettiğim bir konudan ne gibi bir çıkarım olabilir ki ?

Koca bir hiç...

Bazen diyorum ki keşke birkaç yıllık tecrübe sahibi olsaydım da muhalefet yapabilseydim,ama yok.

Muhalefet olsun diye muhalefet yapılmaz ki.

Bloglarda yorumları okuyorum bir tek muhalefet yok.Tabii bu arada umarım blog sahibi yorumlara sansür uygulamıyordur.

Birde yorumların blog sahibi tarafından onaylanmadan yayınlanmaması.Neden çekiniyorlar anlamıyorum.Eleştirilmek te hakaret boyutuna ulaşmadığı müddetçe güzeldir.Kendi duruşundan emin olan bir insan eleştiriden neden çekinsin ki...

Bizi Dünya'daki günahlarımızdan ne kurtaracaktır biliyormusunuz ?

Kıldığımız namaz veya ibadetlerimiz değil.Sadece ve sadece Allah'ın affına mazhar olmak.Tabii bütün ibadetlerimizi bu affa mazhar olabilmek için yapıyoruz.Bunları neden mi yazıyorum...

Bir arı dostunun bizim veya sizin için diyeceği bir Allah razı olsun cümlesi bizi kurtarabilir.

Bunu unutmayalım.

Hiç yorum yok: