10 Eylül 2014 Çarşamba

KÜRKÇÜ DÜKKANI


Doktor Arif Acar'ın şahsıma hediye ettiği Arıvaryumun açılışını yapmak Saim Bey'e nasip oldu.Festivalde ilgi çeken bir bölümdü.Arif Hocamıza teşekkür ediyorum.


En iyi bal yarışması için alınan numuneler.Tanıtım ve reklam kokan hareketler ::)) Numunleri bana vereydi iyi olacaktı ama::))


İnsanlar arı deyince bir ürperiyor.Cam arkasından izlemek ayrı bir keyif veriyor olsa gerek.


Belediyenin dağıttığı bedava kovanlar .Arısız tabii.Resime bakıp aldanmayın , kovanları sadece son iki yıllık kursiyerlere ve tabii iki boş kovan için tamahkarlık edipte araya sızan beleşcilere dağıttılar::)) Saim kardeşim de birşey alamadı tabii ::))


Festivallerin vazgeçilmez ikilisi Ercan bey ve eşi Emine hanım.


Dedik ya festival bahane.Bitmesini beklemeden sahile uzandık Bakan ile.Sohbet arasında çay da içtik tabii.


Gecenin karanlığından faydalanıp bahçeye sızma yapmış.Ağaçların fazla ağırlığı var felan derken....


Poşet artık taşıyamıyacak hale geldi ama nafile ::)) Neyseki ağaçta birşey kalmadı ::))


Gece olmasaydı diğerler ağaçları da görmüş olaydı bahçe kurumuştuya neyse::))

*******************

Blogta iki aydır yayın yapmadım.Ramazan ve arkasındaki tatil süreci benim sayfaya da yıllık izin gibi yansımış oldu.

Ağustos ayını tatil ile geçirdim.Parolam ; 11 ay At gibi , bir ay İnsan gibi yaşa.

Fakat döndük dolaştık yine kürkçü dükkanına geldik::))

Tatil süresince yol güzergahında bulunan bir sürü arıcı dostumuz ağırlamak istedi ama programım buna çok müsait olmadığımdan davetlerine icabet edemedim.Kendilerinden özür diliyor ve ilgileri içinde ayrıca teşekkür ediyorum.

Rize'nin Pazar ilçesinde hem Doktor hemde arıcı olan Arif Acar hocamıza bile söz verdiğim tam günü ayıramadım.Başka bir gün ancak bir kaç saat muhabbet etme imkanımız oldu.Bu yıldan gelecek yıla borçlanmış olduk.İnşallah sözümüzü tutmak nasip olur.

Arif Hocamız , bir arıvaryum , bal ve kafkas ana arı hediye etti.Kendisine gerek hediyeleri gerekse de konukseverliği için ayrıca teşekkür ediyorum.Konuşmaktan resim çekmeye fırsatımız olmadığından bir tane resim bile yayınlayamadım , kendisinden özür diliyorum.

Kestane nektarının bitiminden sonra , gözlerimiz basra balını yolunu gözlese de birşey çıkmadı.Üstelik kovandaki kestane balını da arıya yedirmiş olduk.Tabii ne kadar yedirdiğimi ancak bu haftaki sağımdan sonra anlayabileceğim.

Ruşetlere böldüğüm yeni koloniler ise yeterince gelişme göstermediler.Mayıs ta bir çıta ile böldüğüm arılar hala 2,-2,5 çıta mevcut gibi duruyorlar.Beklentimin yarısında bile değiller.Halbu ki ben onları arı yemi ile güzelce beslemiştim.Polen yok diyecem ama diğer koloniler başka merada değil ya...

Velhasılı bu işi henüz çözemedim.Üstelik hazır ana da kullanmıştım ki , zaman kaybı olmasın....

Hazır çözemediklerimden bahsederken diğerini de yazalım ki belki birisi fikir beyan eder de sorun çözülmüş olur.

İki yıldır Basra balı olmuyor.Bende olacak diye Kestane balını sağmıyorum ki ikisini tek sağım yapayım.Üstelik ikisi beraber olduğu zaman balın aroması da harika oluyor.

Fakat iki yıldır , basra balını alacağız derken , kovandaki kestane balını da kaybediyorum.

Sorunum ise ; Basra balının o yıl olup olmayacağını nasıl tesbit eder veya öngörüde bulunabiliriz.Şuana kadar bu konuda öğrendiklerimin hiç birisini doğrulayamadım.Belirsizlik devam ediyor.

Ramazan , arkası tatil felan derken dostlarla da bir araya gelme fırsatımız olmadı.Telefon veya diğer kitle iletişim araçları ile sohbet biryere kadar.

Hafta sonunda Beykoz da festival olunca Bakanımızla birlikte bunu fırsata çevirdik.Kabine üyeleri arazi olsa da iki kişi bile yetti de arttı.

Her zaman olduğu gibi gece yarısını yaptık ama saatlerin ne kadar hızlı geçtiğini unuttuk.Güzel bir günü , güzel bir şekilde tamamladık.

Bu hafta sonu nasip olursa inşallah arılıkta Keçi yiyeceğiz.Geçen yıl Keçi iki ayaklı diye çok şikayet aldım.Bu yıl keçiyi dört ayaklı yapacağım söz ::))

SLM ve Muhabbetle...


7 yorum:

Ali Türk dedi ki...

Yusuf festivalde fazla tanıdık yoktu ama acayip kalabalıktı.
Zafer abi ortalıkta yok, onu banko geçmiştim ama...
Belediye acayip kovan dağıttı. Kişi başına 3 kovan verdi ve bunların büyük bölümü yeni kursiyer arıcı, seneye 400 arıcı daha sisteme girecek :)
Senin mekanda gece yarısı olmuş gidesim yok ama ertesi gün arılıkta kim çalışacak...
Arıcılıkta balı bulduğun an alman lazım, üstüne başka bal gelir beklenti faturaları ağır oluyor.
Bizim başkanın bir sözü vardır, fırsatın kazası olmaz, balı kazaya bırakmayacaktın :((
Ağaçlara çok acıdım ve yükten kurtarmak için çabaladım ama yanımızda poşetten başka bir şey olmayınca gerekli kurtarma işleri yarıda kaldı...
Dört ayaklı keçiyi acayip merak ettim...

Sağlıcakla kal.

muhteşem turunç dedi ki...

Yiyin için gezin eğlenin işiniz iş bu dünyada inşallah öbür tarafta daha güzel olur her şey diyip elbet bir gün bir araya geliriz diyeyim:))
Abi işin bir püf noktası daha ortaya çıktıki arı balı kovana koydumu demekki alacaz yoksa bende bu sene bahar balına dokunmadım 3 teneke balı zor çıkarabildim. Sende de durumlar farklı değil gibi.Hayırlısı artık ne diyelim seneye bakacaz :)) hoş şu seneye bakmalarımızda bir türlü bitmedi ya neyse :)) sağlıcakla kal abi.

MİNİK ARICI dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
MİNİK ARICI dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
MİNİK ARICI dedi ki...

Sayın Yusuf Bey
Selamün aleyküm
Yayınlarınıza bu kadar ara vermeyiniz. Hiç olmazsa bir iki fotograf atıverin.
Her şeyin gönlünüzce olması dileklerimle...
Selam, saygı ve muhabbetle...

MİNİK ARICI dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

Zafer Abi bu yıl kendini balığa ve denize vurdu.Bakalım ne zaman aramıza döner.

Umut deyip boyun büküp bekliyoruz ama iki yıldır eldekini de yediriyoruz.Gün gelir rövanşını alırız elbet.Bütün suç küresel ısınma da ::))

Daha rahatlaması gereken ağaçlar var biliyorsun::))

Keçi ise benim süprizim::))

Muhteşem Abi.

Yiyip içmek mi dedin.
Abi çay ne zamandan beri karın doyuruyor.Koskoca Bakan zayıflıktan iki büklüm olmuş.Hafta sonu keçi yedireceğim , seni de bekliyorum bilesin:)

Bal yedirmek bir kayıp ama içerideki balda müthiş olgunlaşmış oluyor.

Pozitif düşünmek lazım::))

Muhittin Hocam.

Her yıl olağan yayın aralıklarından birisi oldu.Bu yıl farkı sadece Ramazan arkaaından uzun tatile çıkmış olmam dolayısıyla iki ayı bulmuş olması.

Mevlam ömür verdiği müddetçe , dostlarla paylaşımdan bulunmaya devam edeceğiz inşallah.

SLM ve Muhabbetle...