6 Mayıs 2013 Pazartesi

ANA KUTULARI


Zafer Abi , bugün misafirimdi.Misafirin arıcı olunca , ilk uğrayacağı yer ,tabiiki arının yanı oluyor.Üç çıtalık kolonilerden çıta çektik.

Hava rüzgarlı olmasa daha da fazla karıştırırdık ama arıyı da düşünmek lazım.Şehirde Akasya açtığından nektar gelişi gayet güzel.6 Çıtalık koloni bile bal topluyor.

Bu yıl ilk defa deneyeceğim ana kutularını zafer abi ile birlikte açıp baktık.Daha bu sabah yeni gelmişlerdi.


Ana kutuları görünüşte güzel.İcraat safhasında bakalım neler yaşayacağız.


Bir hafta önce ana kutularının peteklerini kabartması için koloniye vermiştim.


Keratalar güzel kabartmakla kalmamış ,içine bal bile koymuşlar.


Yazlıkta nektar akımı güzel.İlkbaharın meyveleri bunlar.Bu yıla kadar bahar balı görmedim diyebilirim.Koloniler güçlü olunca , mekanda nektarın olduğunu da görmüş oluyorum.


Bahar balının tadına henüz bakmadım ama kokusu süperdi yani.

*******************

Sezon olarak yorucu bir zaman diliminin sonlarına doğru geliyoruz.Hala kolonilerimin arkasında kalmamaya çalışıyorum.

Haftalık olağan kontrollerde , anormal bir durum yoktu.Arılarımın geneli iyi vaziyette.İlaçlama yaptığım yavru çürüğü mağduru kolonilerden ikisi terk etmişti zaten.Geriye kalan iki koloniye de geçen hafta son ilaçlamayı yapmıştım.Yaptığım kontrollerde ananın hala sağ olduğu 6 çıtalık mevcutun 1,5 çıtaya indiğini gördüm.Demek ki ancak 3,5 çıta arıyı öldürebilmişim::))

Arılarımın hepsinin önemi var ama önemli olan ofisteki anaydı, oda sağ salim paçayı kurtardı.Ödül olarakta bir yavrulu çıta ile kendisini ödüllendirdim.

Bu yavru çürüğü ilaçlama sürecinden edindiğim tecrübe , toz aşımına dikkat etmek lazım.Aksi halde mikrop ile arılarıda halletmiş oluyorsun.

Tabii , hastalığın üstesinden geldiğimi söylemem için çok erken.Önümdeki bir aylık sürede de çıkabilir, bir yıl sonra da.İnşallah tekrar olmaz.Ben kendim adına yapılması gereken her türlü tedbiri aldığımı düşünüyorum.

Geçen yıl Sonbaharda ilk defa gördüğüm ana kutularından aldım.Denemek istedim.Olası sonuçları hakkında bir sürü olumlu veya olumsuz görüş bildiren var ama görmem lazımdı.

Geçen hafta , ana kutularının peteklerini kabartması için kolonilere vermiştim.Üstelik bu plastik çerçeveleri sadece ana kutuları için değil , karakovan balı içinde düşünmüştüm.Sıyır sıyır.. ye , fena mı !

Güzel tarafı her çerçevenin tek porsiyon olması.Süper yani...

Yine geçen hafta bu ana kutuları içinde hazırlık aşaması yapmıştım.Anasının ümüğünü sıktığım bir koloni vardı , memeleri ondan tedarik ederim diye düşündüm.Öyle de yaptım.

Ne de olsa bu yıl henüz işlerden sıra bulup ta , larva transferine start veremedim.

Kem gözlerden çekiniyorum::))

Nasip olursa önümüzdeki hafta başlamayı düşünüyorum ama sekebilir de...

Ana kutularının kabartılmış peteklerini üstündeki arısı ile birlikte kutulara koydum.Memeyi yanına koyduğum gibi kapatıp poşetin içine koydum.İlk defa poşette arı taşımı oldum ki , süperdi hani::))

Yazlıkta şuan güzel nektar geliyor.Tabii her koloniye değil.Güçlü koloniler bal toplamasını biliyor. Güçsüzler ise hala baba harçlığı ile geçiniyor::))

Her yıl olduğu gibi Mayıs başında şuruplamayı bitiriyorum.Nektar akımına normalde 45 gün daha var.Balıma şeker karışsın istemiyorum.

Fakat bu durum  arımının gelişimine sorun oluşturuyor.

Geçen yıl Mayıs başına kadar süper giden koloniler , şurupu kesince Maliye Bakanı Şimşek gibi anında frene bastılar::))

Hoş olmadı tabii.Bu yıl bu sorunu da , kek ile aşmayı planlıyorum.İyi bir teşvik olacağını düşünüyorum.Stok yapabileceklerini de düşünmüyorum.

Sağolsun , Zafer abim bugün mekanımı şereflendirdi.İki arıcı yanyana gelince , gün nasıl bitiverdi anlamadım.Çekilmez olan pazartesi , hızlı tükenmişti.

Ah be Zafer abi, ne vardı sanki evi karşıya taşıyacak.Ne güzel Ümraniye de oturuyor idik.

SLM ve Muhabbetle...
13 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Yusuf abi küçük çıtaların güzel görünüyor hakikaten bir porsiyonluk:) Ofisindeki keyfede diyecek yok hani arıcı misafirnmi geldi buyur et balkona :) kem gözlere gelince :/( ne diyeyim.. sağlıcakla kal abi.

ALİ TÜRK dedi ki...

Yusuf Selamlar.
Yav sizinkide koşturmamı anlamadım gitti, Gebze'ye gelip bir maraton görün diyecem olmayacak.

Zafer abi gezilere başladığına göre yakında bizede uğrar::))

Larva tarnsferi işlerini boş ver, gudumsüzün biri ortalıkta dolaşıp duruyor aman dikkat.

Beni dinlersen perdeyi miller metedu ile aç, doğal hemde organik bir sistem.
Bern Aydıncıkta larva transferine ara vermek zorunda kalmıştım, denemelik yola çıkmadan bir gün önce iki koloniye birer miller çıtası vermiştim::))
Süper, 40 göz memelendirdim, bazı memeler çift verildi, demedi deme::))

Ayrıca kem gözlere muska yazmasını bilen derin bir hoca biliyorum::))

Sağlıcakla kal bu ne yaaa...
yoruma bak haber gibi oldu:)

İlhami Uyar dedi ki...

Dostluklar daim olsun,arılar sahibine çekmiş olmalı ki sizi utandırmamışlar,transferler için şimdiden başarılar dilerim,saygılarımla

Mehmet Yüksel dedi ki...

Yusuf kardeşim selamlar,
Maşallah arıların iyi durumdalar,bir kapalı yavrulu çerçeve üç çerçeve arasını dolduracak kadar arısı olur derler,yakında kovana sığmazlar gibime geliyor.
Misafir arıcı olunca,balkonda arıların olmasıda çok güzel birşey
Zafer abiyede burdan selamlarımı göndereyim.
Ana kutuların hayırlı olsun,kem gözlerede şöyle demek gerekiyormuş :) elemtere fiş,kem gözlere şiş, üzerlik çatlasın,nazar eden patlasın.

Hayırlı sezonlar,selamlar saygılar.

cuneyt dedi ki...

abi kolay gelsin..arılarına da maşaellah. ana kutularının çerçevelerini üst kata değilde alt kata verseydin hem ana arı yumurtlamış olurdu gözlere gözler kapanınca yeni doğan ana arının çıkacak genç arılarla beslenmesi daha iyi olurdu diye düşünüyorum.birde yanılmıyorsam örülen petekler erkek arı gözüne benziyor bir sıkıntı olmazmı..saygılar abi

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Muhteşem Abi.

Baldan anlayan nasılda belli oluyor:)

Ustanın gözlerine dikkat et derim ben....

Sayın Bakanım.

Zafer abimi hissetmişsin bile:)

Larva transferi konusunda gelişmem gerektiğine inanıyorum.yeterki nazardan uzak kalalım:)

Hocanın ismi sende kalsın beyaw::))

İlhami Abi.

Abi sağolasın.Kalpler temiz olunca , dostluklar baki oluyor.

Mehmet Kardeşim.

Çerçeve çektiğim 6 çıtalık koloniyi biraz zayıflatmıştım zaten ama yine hazır kıtadır tahmin ediyorum.Bu yıl ondan ana kutularında istifade etmeyi düşünüyorum.

Nefesin çok kuvvetli geldi, yakında biryerden birileri patlarsa şaşmam::))

Cüneyt Bey.

Ayrıntılı gözlem yapman ve dikkat etmen çok hoş.Takdir ediyorum.Keşke herkes senin gibi okuyabilse...

Petekleri , kuluçkalıkta kabarttırmadım ki, mevcut ananın yumurtlama düzenine müdahale etmeyeyim.Ayrıca bu kutuların performansı konusunda çokta ümitli değilim.Ana çiftleşir çiftleşmez ilk işi arazi olmaya çalışacaktır.Ben de etmemeye::))

Evet bahsettin gibi , bazı gözlerde erkek yumurtası var.Yapacak birşey yok, bazı arkadaşlarımıza tosun lazım değil mi::))

Özü, Cüneyt bu kutular test aşamasında .Bakalım ne olur.

SLM ve Muhabbetle...

osmannurieroglu dedi ki...

Ana üretimi için miller ve ya başka bir metoda gerek yok. Yumurtalı bir çerçeveyi tek sıra şeklinde kesip çıkarın. Çıta üzerine yapıştırın. En iyi ve garanti yol budur bence.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Osman Bey.

Size göre ideal olan,başkasına göre ideal olmayabilir.İnsanın görüşlerine saygı duymak gerekir.

SLM ve Muhabbetle...

osmannurieroglu dedi ki...

Merhaba Yusuf Bey,
Galiba yanlış anlaşıldım. Özür dilerim. Ben fikrimi belirttiğimde sizi ve ya başkasını eleştirme amacıyla yapmadım. Bilindiği gibi larva transferi yapıldığında ana arının kalitesini etkileyen en önemli etken larvanın yaşıdır. Ben sadece bir öneri olarak görüşümü sundum. Benim sunduğum görüşe; göre yumurtalı gözler şerit şeklinde kesilip çıta üzerine yapıştırılıp olduğu gibi başlatıcı kovana veriliyor. Böylelikle yaşlı larva transferi sorunu olmuyor. Saygısızlık ettiysem tekrar özür dilerim.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Osman Bey.

Gerektiğinde tabii ki eleştirici yapacaksın.Aksi halde nasıl daha iyisine ulaşabiliriz.

Yalnız sen attığın yorumda keskin ifadeler kullanınca , her arıcının kendine kolay gelen bir yöntem benimseyebileceğini belirtmek istedim.Aksine herhangi bir kırılganlığım yok.

Olumlu katkılarının devamını bekliyorum.


SLM ve Muhabbetle...

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

yusuf kardeşim,

çocukları bıraktıktan sonra 2-3 saatimi değerlendireceğim bir iki yer daha olmasına karşın senin ve arılarının yanında geçirmeyi tercih ettim.İyide oldu.
Sohbetinden ve deneyimlerindende
oldukça faydalandım. Hele arıların yanında balkon kaeyfi oldukça güzeldi..
ayrıca misafirperliğin ve ikramların için teşekkür ederim allah razı ollsun.

Allah'a emanet ol.

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Zafer Abi.

Ah be Zafer abi keşke daha erken geleydin.Zaman yetmiyor.Muhabbet muhabbeti açıyor.Mekanımı ve beni şereflendirdin Allah razı olsun.

İkram dediğin de ; biz senin eline su dökemeyiz.Hep mahçup durumda kalan oluyoruz.Hakkını bir ödeyebilsek yeter.

SLM ve Muhabbetle...