25 Mart 2013 Pazartesi

SEZONUN İLK ŞURUPU


Nihayet körükçümü sahaya çıkardım.Korkmuyorum diyor ama maskenin altından bile korkuyor::))

Sezonun ilk şuruplamasına başladım.Bazıları doğuştan şanslı...çift çift...
Kolonilerim yavru alanlarını biraz daha genişlettiler.Sezonun en yoğun dönemleri.Çıta delmeye devam.Aksilik bu ya dörtlü delmenin birisi lastiğinin kopması sonucunda devre dışı kaldı.Bende de inat , programın gerisinde kalmamak için tek iğne eksik devam ettim.Delik açılmayı bekleyen çıtalar...Tel takılmayı bekleyenler...


Ve nihayetinde mum takılmayı bekleyenler..::(( 

Sezon tam hızıyla devam ediyor.Sezonda yapılacak işlerin bir araya çıkmaması için bir planlama dahilinde çalışmak şart.Mesela mum takılmış çıtalarını zamanında hazırlamaz isen ve benim gibi sadece hafta sonunda bir gününü ayırabiliyorsan ayvayı yemişsin demektir.

Haliyle bende ayvayı yememek için,önceden bir plan dahilinde gerekli olan malzemeyi hazırlamaya çalışıyorum.Pazar günü arılarımın yanına çıktığımda ise , sadece bakım ve kontrollerini yapıyorum.

Sezona hazırlamam gereken çıta en az 500 adet diye düşünüyorum.600 civarında da kabarmış peteğim olduğu için yeterli olduğunu düşünüyorum.

Tabiii bu 500 çıtayı yazmak kolayda, hazırlamak o kadar kolay değil.Tek başıma olduğumu da unutmamak lazım...

Halime şükretmiyor da değilim hani.Çıtaları hazırlarken eski zamanda ve eski usulde ne kadar zorluklarla yapıldığını bildiğim için , bu sefer rahatlıyorum.Eski den ne kadar da zordu be::((

Bu aralar hafta sonları inanılmaz yoruluyorum.Mesela bu pazartesi sabahı , resmen yatağıma çivilenmiş gibiydim.12 raund sonunda fena benzetilmiş boksör gibi hissettim kendimi::))

Lakin , bu kadar yorulmama rağmen kendimi yorgun ama çok mutlu hissediyorum.

Kolonilerime gelecek olur isek ; durumları mevsim normalleri dahilinde gidiyor.Yavru alanlarını her hafta biraz daha genişlettiklerini düşünüyorum.Bu haftadan sonra temel petek ihtiyacı başlayacağını düşünüyorum.Ne de olsa bazı kolonilerim biraz ileriden gidiyor.

2012 mart ayının notlarını okuduğum ortalama beş çıta mevcutu varmış.Bu yıl 5,5 çıta gibi görünüyor.Yani bir diş daha ilerideyiz gibi.

Mevsimsel hava sıcaklıkları , özellikle de gece sıcaklıkları gayet iyi diyebilirim.Nisan ayı tahminleri de iyi gösteriyor.Böyle devam ederse ,geçen yıldan daha iyi bir sezon bizi bekliyor diyebilirim.

SLM ve Muhabbetle...

8 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

larvatransferi.blogspot.com adresi senin memleketten bahsediyor bir oku :)güncellemelerine de ekle:)
ayrıca sezon başladı sayılır aletinin kayış kesmesi kötü olmuş ben senden daha teknolojik çalışmaktayım plastik yanak çıtası kullanıyorum:) sağlıcakla kal abi.

EMRAH dedi ki...

Selamlar Yusuf bey,işler yoğun bundan sonra arıcının istediği gibi güzel gidince arılar yorgunluk unutuluyor.Şuruplama ilk ama duble olmuş))kolay gelsin.

ALİ TÜRK dedi ki...

Yusuf neden acele ediyorun anlamıyorum, benim tarzımla, senin tarzın tutmuyor, ben zamanı geldikçe hamle yapıyorum, sen ise bana göre kendine iş arıyorsun beya. Körükçü Namık piyasaya çıkmış, gözün aydın,sağlıcakla kal, iyi sezonlar diliyorum.

İlhami Uyar dedi ki...

Yusuf bey sezona çok hızlı başlangıç yapmışsınız ,hayırlı olsun,kolaylık ve başarı dileklerimle

Mehmet Yüksel dedi ki...

Yusuf kardeşim S.a
Kuvvetli kolonileri olan bir arıcı mutlaka önceden hazırlıklı olmalı diye düşünüyorum,bu yıl ülkemizde kış ılık geçti haliyle koloniler erken yavruya başladılar ve şimdi çoğunda kat atılacak durumdalar maşallah,yani bahar balını alma koşulları oluştu bence.İnşallah hepimiz için hayırlı bir sezon
olur bu yıl.

Kolay gelsin,
Selamlar saygılar.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Muhteşem Abi.

Bugüne kadar tek çıta satın almadım desem::))

Hala kovanlarla birlikte aldığım çıtaları bitirmeye çalışıyorum.Yoksa bende teknolojiden tarafım.

Emrah Bey.

Arıyı sevmiyorsan , bu işi ancak şekerciler yapardı diye düşünüyorum:)

Birkaç koloniye torpil yapmak zorunda kaldım.

Sayın Bakanım

Senin kadar sabırlı olamıyorum.yani suyu akışına bırakamıyorum.Tabiatıma ters:)

Benim körükçüyü bu hafta sahaya çıkardım inşallah kaçırmam.İki ay bile tutabilsem bana yeter.Sadece körük sıksın ona razıyım:)

İlhami Abi.

Sezon hızlanırken . bende önden gitmeye çalışıyorum.Bir tökezlersem vay halime...Tedbirli olmakta fayda var.

Mehmet Kardeşim.

Bakan gibi son dakikacı olamıyorum.Önden malzemeyi hazır etmeye çalışıyorum ki , kolonilerim tam gaz yaptığında yolda kalmayalım.

Bu yıl Bahar balı için ancak birkaç koloni çalışır diye düşünüyorum.Şimdilik buna da şükür.

Yıllardan sonra bu yıl ilk defa iki koloni kışa katlı girdi , katlı çıktı.Diğerlerini de onların seviyesine çıkarmak hedefim.

SLM ve Muhabbetle...

Mirili dedi ki...

Yusuf abi Selamlar;

Bu işin bence en zevkli yanlarından biri de çıtaları hazırlamak.
Çok keyif alarak yapıyorum petek takma tel germe işlerini.

Arılar bu sene gerçekten şurubu çift çift hakediyor.

Bereketli bir sezon geçirmen duası ile...

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Fatih Bey.

Arıya dair her işten bende zevk alıyorum doğru ama iş 500 çıta olunca işin rengi biraz değişiyor::)

SLM ve Muhabbetle...