11 Şubat 2010 Perşembe

EVCİL ARI ENKAZIDAN KALANLAR

Bir avuç a-5
A-5 in elde kalan mevcudu.
Y-3 kalan mevcut arı.
İlaç uygulaması
  • Acı ama evcil arılarımda kıyım devam ediyor.Hava muhalefetinden dolayı ilaçlı mücadeleyi ancak bugün yapabildim.Dolayısıyla içeride arı ölümleri de devam etti.
  • Bu gün havaların 12-13 derece civarını gösterdiği anda hemen kovanların başına üşüştüm.Kovan içinden arı ölüleri ve dışkılarını iyice bir temizledim.Nosema için ilaçı bir gün önce zaten almıştım.Fumudil adı ile satılan bir ilaç.Hastalıklı kovanlara değişik biçimde uygulanma şekilleri mevcut.İster bal ile ,ister kek ile,ister şurup ile ,isterseniz sadece kendisini petek üzerine bal karışımı ile serpiştirerek uygulama yapabiliyorsunuz.
  • Fakat bu yöntemlerin hiçbirisi bana uymadı.Özellikle a-5 e hiç uymadı.Mevcut aşırı derece de az.Bu haliyle bu arının herhangi birşeyi alma gücü yok..Bende diğer bir yöntem olarak 1/1 oranında şeker ile kaynamış suyu karıştırıp soğutarak gerekli dozda ilaçı ilave edip spreyin haznesine doldurdum.Tıpkı yavru çürüklüğü hastalığında yaptığımız uygulama gibi çerçeve üstünde arının üzerine sprey ile şurupu sıkarak onları ilaçı almaya mecbur bıraktım.Bu kış günü biraz ıslattık ama önemli değil.Nede olsa kaloriferli ortamdalar.
  • Y-3 kendini toplayacaktır.Fakat a-5 gözlemim açısından bana katkı yapacaktır diye düşünüyorum.Normal şartlarda o mevcuttta bir arının ayakta kalması mümkün değil.Yapılması gereken hemen birleştirmek.Fakat burda yağma tehlikesi yok.Onun için gidişatını gözlemlemek ilginç olacak.Mesela 2 ay gibi sürede maksimum hangi mevcuda ulaştırabileceğiz.Kat atabilecekmiyiz :)Gerçi anasına pek güvenmiyorum ama neyse.
  • Şayet daha önce y-3 ün anasının yaptığı teşviğe karşılık veripte yumurta atmış olsaydı ondan daha fazla mevcudu olacaktı.Çalışmadı veya benim onları katledeceğimi öngöremedi bu hale düştü.Bakalım şimdi ne yapacak.
3 yorum:

ALİ TÜRK dedi ki...

Yusuf, raydan çıkan ruşetler rayına oturmaya başlamış. Çok zayıf arılara şurup vermek çok zordur, en iyi yöntem ise peteklerine spreyle yada pet şişeye şurup doldurulup kapakta bir kaç delik delinirse, tüm petek gözlerine şurup basmış olursun ve arılar için hiç boğulma tehlikesi olmaz. Normal dökmeyle petek gözlerine şurup dolmuyor.

Kal sağlıcakla.

taskın dedi ki...

SELAMLAR
bu kadar az mevcut ölür diye düşünüyorum
ama çıkmayan candanda umut kesilmez
bir bekleyelim bakalım 2 ay içinde ne yapabilecek
sizle beraber bizde gözlemiş oluruz
ölmezse üniversite tezi olur
başarılar

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

Spreyle ilaçlı şurupu hem üzerine , hemde petek gözlerine az olmak kaydıyla sıkıyorum.Şuan herşey yolunda gözüküyor ama bakalım ne olur.

Taşkın Bey.

Bende sizin gibi a-5 hakkında o kadar umutlu değilim.Şimdi hele bir toparlansınlar,arkasından polenli teşvik vererek yavruya zorlayacağım.Verecekleri tepki önemli.İstikameti o belirleyecek.Hep beraber izleyip göreceğiz.

SLM ve Muahbbetle...