14 Aralık 2016 Çarşamba

BALIN FAYDALARI VE KULLANIM ALANLARI


Sağlığa olan faydalarıyla insan hayatında önemli bir yeri bulunan bal, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon ve kansızlığı da önleyerek, vücudu dinç ve zinde tutuyor.Kahvaltı menülerinin vazgeçilmezleri arasından bulunan bal, öksürük, kabızlık ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılabiliyor. 

İçerisindeki vitamin, mineral ve aminoasitler ile çocukların gelişiminde faydalı olan bal, kanseri önleyerek vücuttaki zararları mikropları kırıyor. 


Arıların çiçeklerden, meyve tomurcuklarından, yuttukları nektarın, invertaz enzimi sayesinde değişime uğramasıyla oluşan bal, mide bağırsak gazlarını izole ediyor.


Gargara yapıldığı zaman diş etlerini de kuvvetlendiren bal, vücuttaki halsizliği atıyor. Bin derde derman olarak bilinen bal, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.


Barsaklardaki, damarlardaki ve diğer organlardaki pislikleri temizler.Yenmesi ve haricen sürülmesi, vücut salgılarını düzenler. İhtiyarlara ve balgamlılara faydalıdır.


Soğuk algınlığını önler. Besleyici, tabiatı yumuşatıcı, içine atılan maddelerin özelliğini koruyucudur.


Göğsü ve ciğerleri temizler, idrarı artırır, balgamın doğurduğu öksürüğe iyi gelir.


Bulundurduğu enzimler sayesinde bağırsaktaki mantarları ve zararlı bakterileri yok eder
Kalp, çapıntı ve yüksek tansiyondan şikayet edenler için çok yararlı bir besin maddesidir.


Sabah ve akşamları aç karnına yenilecek bir çorba kaşığı bal, beynin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Beynin mükemmel çalışması için sabahları ve akşamları aç karnına bir çorba kaşığı bal yemek ve beyin ısısını vücut ısısından 1 derece üstünde tutmak gerekiyor. 

Balın gerçekten de bir mucize olduğunu yanına ufak baharat, meyve, vs. ekleyerek görebilirsiniz...


Soğuk su ile bal karışımı

Karıştırılıp içildiğinde ishal kesici, ılık su ile karıştırılıp içildiğinde ise müshil etkisi yapar.


Sütle ile bal karışımı

Bu karışım beraber içildiğinde sinir sisteminde yatıştırıcı etkisi vardır.


Karabiber ile bal karışımı

Bu karışım merhem şeklinde sırta sürülürse sırt ağrılarına iyi gelir.


Bağırsak yaralarını iyileştirir, mide ağrılarını keser.Bal ve Turunçgil karışımı

Boğaz ağrıları ve grip için birebir bir karışım. içine biraz da zencefil atarsanız boğazınızı rahatladığını ve balın da bakterilerin yok olmasına yardımcı olması sebebiyle hızlıca iyileştiğinizi göreceksiniz. Kış gelirken aklınızda bulunsun.

Bal ve limon

Yüksek ateşin ve soğuk algınlığının semptomlarının iyileştirilmesinde bundan daha iyi bir karışım bulamazsınız. Balın içine kestiğiniz limon dilimlerini atın, bekletip tüketin.


Bal ve tarçın

Tarçın ve bal karışımı bağışıklık sisteminizi destekleyecektir, bunu yaparken aynı zamanda yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları ile mücadele eden vücudunuza yardımcı da olacaktır.


Bal ve elma sirkesi

Sirkenin sindirimi ve mineral emilimini artıran etkisiyle birlikte bu karışım reflüsü olanlar için harika bir ilaçtır. Rahatlamak için bu karışımı her gün tüketebilirsiniz.

Bal ve karanfil

Bu tarifin özünü karanfilin içinde bulunan çok güçlü bir anestetik olan Eugenol oluşturur. Eugenol aynı zamanda bal gibi güçlü bir antiseptiktir ki bu da enfeksiyonlarla mücadelede harika iş çıkarır. Karanfil, diğer eugenol kaynaklarından 20 kat daha fazla eugenol içerir, bu da diş ağrılarınızın geçirilmesinde bir numara iş görür.


Bal ve nemlendirici krem

Vücudunuzdaki çatlakları, salt kreme göre çok daha iyi onaracak ve hızla iyileştirecektir.Bal ve kahverengi şeker

Kurumuş cildinizi nemlendirmek ve ölü deriden kurtulmak için güzellik salonlarına para saçmanıza gerek yok. Bu karışım istediğinizi fazlasıyla verecektir.


Bal ve yoğurt

Probiyotikler bakımından son derece zengin olan yoğurt hem enflamasyonu azaltacak hem de cildin doğal pH dengesini tesis edecektir. Balla karıştırarak elde ettiğiniz karışım ise sivilcelerle mücadelede harika bir maske olacaktır.


Bal ve Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu çok fazla elektrolit içerir, bu da kas ağrılarına sebep olan dehidrasyonu ortadan kaldırmanın en iyi yoludur. Enerji de versin istiyorsanız karışıma turunçgil de ekleyebilirsiniz.


Bal ve zerdeçal

Bal ve zerdeçal karışımını günde üç defa uygulamanız halinde ağız içi yaralarının çok daha hızlı iyileştiğini göreceksiniz.


Bal ve portakal suyu

Araştırmalar portakalın yatıştırıcı bir etkisinin olduğunu ve yorgunluğun, bitkinliğin ve kaygıların giderilmesinde yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Balla karıştırdığınızda anksiyete ile mücadelede güçlü bir yardımcı elde etmiş olursunuz. Turunçgil yapının ayrıca konsantrasyonu artırdığı da bilinen bir gerçektir.


Bal ve ananas

Sigaranın yol açtığı zararlı etkilerin aza indirilmesinde bu karışımın son derece faydalı olduğunu göreceksiniz.


Bal ve hintyağı

Şaşırtıcı ama bu karışım hıçkırığınızı şıp diye kesecekti


Bal, tarçın, limon suyu ve karbonat

Ağız kokularının giderilmesinde bundan daha etkili bir ağız gargarası bulmanız imkan dahilinde değil.


Resimler ve yazıların tamamı alıntıdır.Haber7 sitesindeki bugüne ait çok güzel bir haberdi.İçerik ve bilgiler çok güzel olunca tarihin sayfalarında kaybolsun istemedim.Facebook ta yayınlayabilirdim ama bence kaybolup gidecekti.

Blog bunu bana göre artık ölümsüzleştirdi.

Umarım bir faydam olur.

Bu yayından sonra artık bal satın alırsınız diye düşünüyorum..::))

SLM ve Muhabbetle...

5 yorum:

Memory Qwer dedi ki...

Ellerine sağlık

Faruk Kolsuz dedi ki...

Yusuf Hocam Malumunuz kış ayındayız.Büyük ihtimalle sizin oralardada ortalık kar kış kıyamet.Bu durumda arılığa gitme ihtimali yok.Arıdan çıta çekip fotoğraflama ihtimali hiç yok.Ofistekilerin durumuda aynı.Fuarlar bitti oralardan görüntü yok.Ekipteki arkadaşlarınızın keçi ziyafeti yok.Bu kadar yok bir araya gelince ,,,haydi gelelim balın faydalarına ,,paylaşımı gibi olmuş. Güzelde olmuş ,emeğine sağlık.Bilmediğimiz Ne kadar çok faydası varmış.

MİNİK ARICI dedi ki...

Sayın Yusuf Bey
Selamün aleyküm
Vesile olanlar sağ olsun.
Ellerinize sağlık...
Derli toplu, bir tık yakında oldu. Artık kaybolmaz.
Selam, saygı ve muhabbetle...

muhteşem turunç dedi ki...

Yusuf abim
Bu kadar uzun haberi ben okurken yoruldum sen hazırlarken ne yaptın merak ettim
ancak şunu söyliyeyim ki sabah kahvaltı öncesi okunaak türden bir haber. Bal tereyağı ve kızarmış ekmekle kahvaltıyı yaptırır adama.
Sağlıcakla kal.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Memory teşekkür ediyorum.

Faruk Bey.

Arılıkta her hafta sonu çalışmalar tam gaz devam ediyor.Yeni sezon hazırlıkları çerçevesinde hız kesmiyorum.Lakin yayın için aceleye gerek yok.

Fuar ise daha hiç bir fuara katılmadım bile.İstanbulda bu yıl 4 fuar olacak henüz biri oldu.Fakat ben sadece bu ayın sonundaki Feshaneye katılmayı düşünüyorum.

Yani ona daha var ::))

Keçiyi, ise henüz bulamadık ..::))

Bal ile igili paylaşım ise en altta yazdığım gibi bir siteden haber alıntısı.Haber çk güzel ve detaylı hazırlanmış.İçerik çok hoş ve öylece kaybolup gitmesine gönlüm elvermedi...

Muhittin Hocam.

Hazırlayan arkadaş çok emek harcamış.Resimler falan çok kaliteli.Bende ona müteşekkirim.Sayesinde bende blog arşivine ekledim.

Muhteşem Abim.

Hazırlayan emek ve zaman harcamış.Ben ise onun harcadığı emeğin onda birisini harcamadım.Bu tür kopyala yapıştır haberlerini çok doğru bulmam ama bu haberinde kaybolup gitmesine gönlüm elvermedi.

Benimkisi kopyala yapıştır emeği oldu.

Her hali iştah açtırıyor.

SLM ve Muhabbetle...