21 Haziran 2016 Salı

KESTANE BAL AKIŞI SONA ERDİ AMA IHLAMUR DEVAM EDİYOR


Ofisteki kızlarımı teftiş ettim.Kızlarımın maşallahı var.Şuana kadar çok güzel Ihlamur balı topladılar. 


Kızlarım , İstanbul'un nimetlerinden faydalanıyorlar.hasat zamanı geldiğinde hasılatı paylaşacağız.::))


Bu da yazlıktaki kızlarmın Kestane balı.


Yurtlarından sürülmüş kızlar..::))

Yeni bölmelerimin anasız kalan minik kolonileri.Ne hikmettir bilinmez yanyana beş koloninin anası çiftleşme uçuşundan dönememiş.Ben de ne olur olmaz diye bu kızlara ekstra bir hafta daha müsaade etmiştim.Bu hafta süreleri dolunca alayını kapı dışarı ettim.

Böyle 2/3/4 çıtalık kolonileri birleştirmeye gerek yok.Kapı dışarı et , onlar yolunu buluyor.

Hepsini sehpanın üzerine silkeledim.Evsiz kaldıkları için bir müddet fikir alışverişinden sonra birbiri peşine takılarak sıra oluşturdular ve en yakındaki kovana iltica ettiler.

Tabii burada dikkat edilmesi gereken bir durum var.Kapı dışarı ettiğiniz kovanların yanındaki kolonilerin anasını koruyacak kadar güçlü olması gerekiyor.Her ne kadar kabulde bir sorun olmasa ve çok rahat birleşseler bile , devamında içeride ananın kesilme riski olabilir.Onun için 4 çıta arıyı kapı dışarı ettiğinizi varsayar ise , yakındaki muhtemel iltica edecekleri kovanında en az bu mevcutta olması gerekir.


*******************

Kestane nektarı akışının sonuna geldik.İlk haftalık nektar gelişi harikaydı.İkinci haftasında hava sıcaklıkları düştüğünden yavaşlayarak ta olsa gelmeye devam etti.Tabii arada bir kaç gün arayla ufak tefek yağmur geçişleri oldu.Fakat genel anlamda yağmur çok sorun çıkarmadı.

İkinci haftadaki soğuk hava geçişinden sonraki süreçte bir miktar kestane nektarı gelmeye devam etti.Tahminim kovan ortalaması 8 kg. civarında kestane balı var.

Şuan Ihlamur nektar girdisi devam ediyor.Bu yıl Ihlamur da verimli olacak gibi görünüyor.

Tabiii ...bittimi.... bitmedi...

İnşallah arkasından Basra balını beklemeye başlayacağım.

Şehir de ise işler rutin neredeyse.Hemen hemen her yıl pek değişeni olmuyor.Şuana kadar çok güzel Ihlamur balı geldi , gelmeye de devam ediyor.Görünen o ki , şehirde bu yıl kendi ortalamasının üstünde bal yapacak.

Kolonilerim bala çalışırken bende boş durmuyorum tabii.

Arılıkta yapılacak işler her zaman var.Bala girmemiş ama yavrularını aldığım kolonilerim ve yeni yaptığım bölmelerimin bakımlarını yapmaya devam ettim.

Bu hafta onların hem varoa ilaçlamasını yaptım hem de beslemesini.Kekleri yanından hiç eksik olmuyor zaten.Duruma göre , kolonilerime bloklama yaptırmadan invert şurup ile de beslemeye devam ediyorum.

İnvert şurup ise 35/40 gün olmuştur yaptığım kendi şurupum.Bu kadar sıcak havalarda bile en ufak bozulma yok.Demekki güzel invert şurup yapmışım.

Yeni bölme kovanlarımın gelişimleri gayet güzel.Bayram tatilinde inşallah tekrar yeni bölmeler ve yeni analar üreteceğim.Temmuz ayında üreteceğim analar Mayıs gibi makbul olmasada şartlar gereği bu yıl böyle olacak.İnşallah gelecek yıl olması gereken ayda yani Mayıs ayında bölmelerimi ve yeni analarımı yapacağım.

İşini bilen arıcı sadece bugün için çalışmaz.Yarınları ve gelecek yıllarını da planlamak zorundadır.

Ömür yeter mi..........

Bilinmez...

Bugünün garantisi yok ki, yarının olsun...

O da Mevlaya kalmış....

SLM ve Muhabbetle...


2 yorum:

MİNİK ARICI dedi ki...

Sayın Yusuf Bey
Selamün aleyküm
Maşallah işler toparlanmış.
İkinci fotograf çok hoş, insanın içerisine atlayası geliyor.
Selam, saygı ve muhabbetle...

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Muhittin Hocam.

Karınca misali işleri zamanında yaparsan , iş Ramazana geldiğinde rahatlarsın.Sezon başladı başlayalı habire koşturuyorum.Şimdi sefa sürme zamanı.

SLM ve Muhabbetle