5 Nisan 2010 Pazartesi

Nasılda çalışıyor keratalar.Hemen asıvermişler dalağı.Asmakla kalmamış birde içine ogün ana yavru atıvermiş.
Sahteye kaçan kovana vermiş olduğum kızım nasılda geziyor.
İnvert poşetini çıtanın üstüne yatırıyoruz.
3 gün sonrası malum.Poşeti boş olarak geri alıyoruz.
Kızların banyo zamanı.Lakdik asit banyosu.Yapmamız gereken çıtaları aralayarak kızlarımızı bir güzel fıskıye ile serinletmek.

Al sana dakka bir gol bir.Anayı daha yeni kesivermiş memeyi asmışlar.
  • Malum sezon tüm hızıyla sürüyor.Biz de rutin bakımlarımıza devam ediyoruz.Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi kıştan bir kovanım anasız sahteye kaçarak çıkmıştı.Hafta arası bende ofisimde tuttuğum mevcutu çok zayıflayan evcil analardan bir tanesini paketlediğim gibi bu yalancıya kaçan kovana vermiştim.
  • Sahteye kaçan kovana geçen yılda bir defa daha ana kabul ettirmiştim ama bu konuda genel kabulün kovanın anayı kabul etmeyeceği olduğu için tereddütlerimde devam ediyordu.Fakat gördükki yalancıya kaçan kovana da ana kabul ettirelebiliyormuş.Bunu için farklı bir yöntem uygulamaya da gerek yok.Klasik ana verme metoduyla vermemiz yeterli.
  • Bir kovanım yine yaramazlık yaptı.Sen tut o kadar güzel yumurta atan 2009 model anamı kes yumurtayı tak.Bari de takabilse.Ne zorunuz vardı o güzelim anadan beee.İki meme bıraktım ama memelerin büyüklüğü yeterli değil.Haklarında henüz bir karar vermedim.
  • Şu poşetleme işi acaip hoş oldu.Artık şurup vermemiz için akşamı beklememize gerek yok.Şurupluk satın almamıza hiç gerek yok.Yapmamız gereken daha önce poşetlemiş olduğumuz şurupu kovanın örtüsünü açıp içeri atmak bu kadar basit.Arı poşeti kendisi deleceği için kovanın dışına şurupun akma ihtimali hiç yok.En önemli bir avantajı da son derece az zamanınızı alması.Bu özellikle kovan sayısı fazla olanlar için müthiş avantaj.Tabii soğuk havalarda kovanın en asgari düzeyde sıcaklık kaybettireceğini de unutmayalım.Say say bitmez.
  • Sayın Bakanım bu uygulama yönteminden bahsettiği zaman tereddütlerim olsa da sistemin getireceği artılar yüzünden her ne bahasına olursa olsun bunu uygulamaya karar verdim.
  • Bunun bedeli oldu mu oldu.Yarım çercevelik bir ruşetim vardı onu yağmaya kurban verdik.Ama şimdi geldiğim seviye de yağma tehlikesi diye bir durum yok.
  • İlk uygulamaları normal 5 kg.poşetleri iğne ile delerek uygulama yapmıştım.Kovanın gücüne göre iki veya üç delik açıyordum.Fakat buna rağmen 50 kovanda 3veya 4 kovanda şurup dışarı akabiliyordu.Ufaklık ta böyle bir kazaya kurban gitti.Yine Bakan tavsiyesi ile buzdolapı poşeti ile uygulama yapalım dedik.Bu sefer poşetleme de sorun çıkmaya başladı.Poşetlerin çoğunda kaçak sorunu ortaya çıktı.Üstelik sağlam olsun diye bilinen en iyi poşeti yani kroplastı almıştım.Bu sefer denemek üzere markasını dahi hatırlayamadığım bir buzdolapı poşetini Bim marketinden aldım.İnanamadım ama bir tane bile vermedi.Üstelik 25 kroplast 95 kuruş iken bunda 100 adet poşet 1.15 lira .Üstelik kaçak sıfır.
  • Bu sorunu da çözdükten sonra artık her kovana gönül rahatlığı içerisinde ,günün hangi saati olursa olsun poşetleri veriyorum.Artık yağma sorunu falanda yok.
  • Bu uygulamayı bizlerle tanıştıran Sayın Bakanımıza burdan teşekkür ediyorum.Daha önce de yaptığım gibi biz arıcılara yol gösteren,yaptığı uygulamarın başarı ve başarısızlığını bizler le paylaşayarak bizlerin daha başarılı olmasını sağlayan tüm arıcı arkadaşlarımıza bu satırlardan teşekkür ettiğim gibi onlara teşekkür etmeye devam edeceğim.
  • SLM ve Muhabbetle...
9 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Yusuf abi yeni sezon hepimize hayırlı olur inşallah..Ben Ali Türke inat poşetle vermiyorum:)

ALİ TÜRK dedi ki...

Yusuf Allah ne verirse hayırlısını versin. Bu hain doktor işi gücü bırakmış benim ayarlarımı bozmaya uğraşıyor. Bende bu doktora inat olsun diye hayatı boyunca körükçülüğe mahkum edip arıcı olaraktan mezun etmeyeceğim, burayada yazdım cümle alem görsün::(((

Paylaşımlar güzel, en önemliside yapılan işlerde çıkan aksaklıklar dile getirilmelidir. Yalovalının blogunda bir söz vardı, dünyanın en zor işi birisi yanlış yaparken onu seyretmekmi neydi. bizde çok hatalar yaptık ve hataları yok ede ede yolumuza devam ediyoruz.

Poşetle şurup işi çok zayıflarda gene sorun olabilir. Çok zayıf kolonilere yavru etrafına pet şişeye konulmuş şurubu şişenin kapagını delerek petek gözlerine şurup doldurabilirsiniz.

Hacıda anaarı kutuları için saklama poşetlerini kullanalım demeye başladı, işin kolayını görünce::))

Kal sağlıcakla.

taskın dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
taskın dedi ki...

SELAMLAR
ABİ
şerbetlemenin her metodunu denedim
çanta tipi şerbetleme en iyi şekildir
poşet usulu herzaman işe yaraamz yanılmış olmayasın
başarılar kolay gelsin

SERDAR ÖZHAN dedi ki...

Merhaba Yusuf bey
poşetle şurubu dün bende ilk defa verdim sonuç ne olacak bende merak ediyorum arılıktan ayrılırken problem görünmüyordu,yeni sezonunuz hayırlı olur inşallah,sağlıcakla kalın.

yalovalı arıcı dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
yalovalı arıcı dedi ki...

slm...
yusuf usta emin adımlarla yol alıyorsun birde arkana Ali türkü almışsın kim sana engel olacak :))
poşet sistemi erken ilkbaharda arı mevcudu az iken başarılı olabilir arılara şerbeti almalarında en zahmetsiz veriş yöntemi bu şekildir
bizler gelenekçi olduğumuzdan yeniliklere pek sıcak bakmıyoruz:))yıllardır kullanılan sistemi değiştirmek kolay olmaz bana göre en basit şurup vermek benim yöntem örtü bezi üstüne konan yemliklerin büyük kapaklarını çıkarırım kovan kapağını kaldırıp şurubu dökerim iş biter
poşetle verdiğin zaman örtü bezi çok bol olmalı görüyorumki sen örtü şeklini çuvala çevirmişsin bende çuvalı hiç sevmem kapak dışına taşan çuval görüntüsü bana itici gelir:))
Ali Türk bloğumdaki yazıyı hatırlatmak istemiş doğrusunu yazayım

dünyanın en zor işi birisi yanlış bir iş yaparken,doğrusunu bildiğin halde sessizce izlemektir

biri söylemiş işte ben söylemedim:)))

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Şimşak anlaşılan siz arının hızına yetişememişsiniz,kolay gelsin,verimli bir sezon diliyor saygılar sunuyorum.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Muhteşem abi.

Sen muhalefet yapıyorsan vardır bir bildiğin :)

Sayın Bakanım.

Arının poşeti kendi deldiği için açıkcası pek sorun olacağını düşünmüyorum.

Senin futbol kültürün var bilirsin.Bizim insanımız top oynarken bile dikkat et geri pas vermek,topu taça veya kornere atmayı eksiklik olarak kabul eder.Hele kaleciye pas vermek acaip başarısızlık olarak kabul edilir.

Aynı durumu biz arıcılar arasında görebilirsin.Herkes başarılı eylemini ve en iyi kovan görüntüsünü kullanır.Komik olan da herkes birbirini iyi bilir.Halbuki yapmamız gereken yaptığımız yanlışları yazarak hem çözüm aramak hem de çözüm bulmuş isek diğer arıcıların bu yanlışa düşmesini engellemek.Bu çok mu zor.

Taşkın Bey.

Yazımda belirttiğim gibi deneyerek bunun en pratik yol olduğunu söylüyorum.Ben bu yazıyı düşünerek yazmadım.Ve bana göre avantajlarından bazılarını da yazımda belirttim.Bana göre en ideal olan sana göre olmayabilir.Bu da bir tercih meselesidir.

Serdar Bey.

Acizane tavsiyem benim ilk etapda yaptığım hataya düşmemendir.Senin poşetler buzdolapı poşetine benzemiyordu.Bence ayrıntıya dikkat et.Yağmaya sebep olabilirsin.Fakat benim gibi bunda ısrarcı olmanı tavsiye ederim,çok pratik.

Sevgili Adaşım.

Senin yöntemini pek beğendiğimi bilirsin.Hatta ilk yaptığım iş senin örtü bezlerinden almak olmuştu.Geçen yıl aynı senin sistemi uygulamaya çalıştım fakat bazı aksaklıklardan dolayı ki özellikle zemin ve kovanların yeterince terazide olmaması gibi bazı sebeplerden dolayı bu yıl uygulamadan vazgeçtim.Tabii poşet olmamış olsaydı muhtemelen yine senin sistemi uygulayacaktım.Fakat bunun benim için daha çabuk ve pratik olduğunu düşünüyorum.En önemlisi yağma gibi bir sorunu yok.

Biliyorsun çok örtü çeşiti denedim fakat emin ol ki çuvaldan daha iyisini bulamadım.Bez örtülerin en önemli sorunu dışarıda yağan yağmuru içeri çekmeleri.

İlhami Abi.

Kolonilerim vitesi yükselttiler.Ben de hızlarına yetişmeye çalışıyorum.Dalaklara atııkları yavruya üzüldüm ama yapabilecek birşey yok.

SLM ve Muhabbetle...