16 Temmuz 2009 Perşembe

3. KATTAN HABER VAR

Koloninin üçüncü katından görünüm
  • Bölgemde şuan itibariyle nektar akımı durdu gibi birşey.Kestane arkası ıhlamur derken hasatta beklenti dönemine geçtik.Bulunduğum mekanda insanlar evin ihtiyacı kadar bahçe yaptıkları için mısır,kabak,salatalık vesair gibi bahçe ürünleri ekiliyor.Bizim kolonilerde meşe balını beklerken oyalanmış oluyorlar.Tabii bazı koloniler oyalanmaktan fazlasını yapıyorlar.
  • Gözlemlerimden edindiğim izlenimler,bazı koloniler bal stoğunu muhafaza ederken bazılarının stoktan harcama yaptıklarını görüyorum.
  • Üstatlar sağım konusunda kızacaklar ama arıya balı yedirme uğruna meşe balını bekleme kararımı uyguluyorum.Bilmiyorum bu belki benim Karadenizli olmamdan kaynaklanıyor olabilir ama sağım konusunda inatçılık yaparak konunun üstatlarını dinlememeye karar verdim.Bu belki bir miktar balı arıya yedirmeme yol açacak ama bunu yaşayarak tecrübe etmeye kararlıyım.Sonrasında keşke demek istemiyorum.
  • Tabii bazı arkadaşlar ikinci sağımda yapardın diyecekler fakat ben sağım akabinde kolonilerin kuvvetli olanlarını bölerek beslemeye alacağım ki bundan bal almakta mümkün olmayacaktır.
  • Kolonileri bölme konusunda geçen yılda bahsettiğim gibi Karadeniz yöresinde uygulanan sağım sonrası koloni çoğaltmayı bu yıl denemeye karar verdim.Verim alırsam gelecek yılda aynı sistem üzerinden kolonileri çoğaltmaya devam edeceğim.

4 yorum:

yalovalı arıcı dedi ki...

slm...
adaşım görüntü çok güzel üçüncü katlar o halde ise demek oluyorki senin arılar iyi çalışmış hakkını vermişler sade görünen çerçevelerde en az 15 kilo bal var

karar senin artık nasipte ne varsa o olacaktır iyi yada kötü hayırlısı olsun

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Adaşım.

Bizde nasibimizin peşindeyiz .Hayırlısı artık.Rızkımızda ne varsa o olacak.

taskın dedi ki...

sayın yusuf bey
öncelikle maşallah diyeyim
benim size onerim
bal sonrası arı bolmemek olacaktır
bölgemizde en iyi arı bolme zamanı
nisan ayından kestaneye kadar olan zamandır
şimdiye kadar bal sonrası böldüğümüz arılardan randıman alamadık
eğer bölüp seneye anayı değişecekseniz sorun yok
fakat ana uretilmez değil ama randımansız oluyor

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Taşkın Bey.

Bazı kolonilerim çok güçlü.Onları bu haliyle kışa sokmaktansa bölerek gelecek yıl daha fazla verim alacağımı düşünüyorum.Bölünen kovanlara hazır ana vermeyi düşünüyorum.