2 Mart 2009 Pazartesi

BİSMİLLAH

 • Özlemişiz sizi bee.....Kovanlarımın bir çoğunun görüntüsü böyle idi.Hala salkım vaziyeti vardı.Tabii ben şurubu verene kadar.

  Arılarım meşhur bidonlu invertten olsa gerek şerbetledikten sonra acaip derecede hareketlendiler.Bir an için bende yağma oluyor diye korkmadım değil yani..

  Evet dostlar...

  Nihayet yeni sezona bismillah diyerek başlamış olduk.Uzun zamandır heyecanla start çizgisinde bekliyor idik.Bazılarımız kek ile bazılarımız şurup ile bazılarımızda invert'le bekliyorduk.

  Bunlardan birisi de ben idim.Tabii bidonlu vaziyette start çizgisinde yerimi almıştım.Geriye bir tek sorun kalmıştı.

  Havalar...

  Yaratana şükür yağmur yok idi.Parçalı bulutlu bir hava hakimdi.Güneş çıktığı anda arılar dışarıda ben kovanın tepesinde ,güneş bulutun arkasına saklandığı anda arılar içeride bende beklemede idim.Güneş olmadığı zaman hava sıcaklığı en az 4-5 derece birden düşüyor idi.
  Bu hengame içerisinde 25 kg.invertin 22 kg.mını 22 kovana dağıttım.Aslında petek üstü şurupluklarımın yarım kg.falan alacağını düşünüyordum ama 25 kg.lık invertten 3 kg.civarında kalınca yanıldığımı anladım.

  Tabii bu arada kovanlarımızın genel durumu nasıl idi.Bir acemi olarak ilk yılımızı nasıl geçirmiştik.Bunların hepsi bir soru işareti idi.

  Gerçi bunların bir kısmını Ocak ayında kovanları Asım abi ile açarak gözlemleme fırsatımız olmuştu.Bu bende genel bir rahatlama yapmıştı.Arılarımız ve bal stoklarımız gayet iyi idi.Bir kovanımız hariç.O da zaten Ekim ayında kovanda yağma olmuş, mevcut 7 cıta iken iki çıta arıya düşmüştü.Sebepi hala meçhul.Ben bunun kış oğulu olduğunu düşünsem de Asım abi buna karşı çıkmaya devam ediyor.

  Kovanlarıma her ne kadar Ocak ayında bakmışsak ta ondan sonra açma imkanımız olmamıştı.Kafamızda bir takım tereddütler oluşmaya başladı.Havalar Şubat ayının yarısında sıcak,akabinde de bir o kadar soğuk geçmişti.Bir de malum zayıf kovanımız vardı.

  İlk olarak meraktandır zayıf kovanın başına üşüştüm.Kovan musluğunda her hangi bir hareket gözükmüyordu.Hemen dumansız ve maskesiz bir şekilde acele ile kovanı açtım.Durum felaketti.Arının ne ölüsü ne de dirisi vardı.Ballar da yerinde bozulmadan duruyordu.Hışımla kızgınlık içerisinde kapağı kapattım ve diğer kovanlardan şuruplamaya başladım.

  Kovanları açtıkca içimde bir rahatlama oldu.Arılar genellikle salkımda idi.Dışarıda sıcaklık inip kalkmakla beraber 10-13 derece arasında gidip geliyordu.Kovanlara olabildiğince açık tutmamaya çalışarak hızlı bir şekilde şerbetlemeye geçtim.Dolayısıyla genel bir gözlem haricinde fazla incelemeye imkanım olmadı.

  Malum zayıf kovana gelinceye kadar devam ettim.Arkamda kalan kovanlarda hızlı bir hareketlenme olmaya başladı.Ben de biran için acaba dedim yağmamı oluyor.Teker teker kovanların musluklarının önüne bir bekçi gibi durarak yağma olup olmadığını anlamaya çalıştım.Vaziyeti biraz gözlemledikten sonra anladım ki bunlar yağma değil yavru uçuşları idi.

  Rahatlamıştım.

  Bu rahatlama ile zayıf kovanı açtım.Bu sefer detaylı bir incelemeye ,daha doğrusu ne olduğunu anlamaya çalıştım. Zaten ilk baktığımda kovan musluğunu da kapatmıştım.Derken çuvalın öteki kısmını açmamla birlikte bir şaşkınlık ve akabinde sevinç içerisinde hemen örtüyü kapattım.

  Yaşıyorlardı.Biz bu kovanı Asım abi ile baktığımız zaman fazla balları alıp bir tarafa koymuş ,onlarıda üç çerceveye sıkıştırmıştık.Zaten bir avuç arı kalmıştı.Ama hala orada duruyorlardı.Ben ilk açtığımda sadece balları koyduğumuz tarafı açmış arıların ölüsüne dahi rastlayamamıştım.Meğerse biz yanlış tarafı açmıştık.Yaratana şükür arımız yaşıyordu.

  Sevindim ...

  Nasıl sevinmeyeyim.İlk acemilik yılımdan kayıpsız çıkmak üzereyim.Allah utantırmayacak İnşallah...

  Darısı bütün arıcılarımızın başına.

  Başarı benim değil,paylaşımda bulunan tüm arıcı dostlarımındır....


5 yorum:

yalovalı arıcı yusuf dedi ki...

hadi hayırlısı sezonu açmışsın birde kayıpsız kış geçirmişsin maşaallah demek düşer bize.bende bugün bakacaktım hava pürüzlü idi arada sırada yağmur serpiştiriyordu hiç başlamadım döndüm marangozhaneye çerçevelerin yapımına devam ettim.ilk yılında kayıpsız kış atlatmak çok sevindirici bir durum bu çok önemlidir şimdi daha çok bağlanacaksın bu muhteşem yaratıklara onlar seni üzmedi biliyorlarki sende artık onları üzmeyeceksin yıllar sonra adından sözedilen bir usta arıcı olma yolunda çok önemli bir adım attın darısı tüm arıcıların başına kayıpsız kış atlatan arıcılarımızın artması dileklerimle yeni sezonun gönlünce geçmesini temenni ederim.

kadıoğlu dedi ki...

evet dostum sonunda start verdin hadi hayırlısı 2009 arıcılık yılın hayırlı uğurlu olsun o zayıf kovana çok iyi bak ona göre .şaka bir yana gerek senin zayıf kovan gerekse benim şu an içinde 150-200 arısı bulunan bir kovanım bu son yağan karda ve soğuklarda ben benimkinin ve seninkinin sönebileceğini düşünüyordumoysaki ikiside maşaallah hayattalar bu ikisinden edindiğim bilgilere göre balı olup varova tehtidinden de korunmuş oldumu yaşamak yaşıyor ammma iş şimden sonra o arının gelişmesi için mutlaka takviye birliklerine ihtiyaç duyulacaktır.

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

haydi bakalım vira bismillah yusuf kardeşim,

kaybın olmadığına sevindim yalnız zayıf arıyı merak ettim anasını gördünmü, gördüysen bile arı zayıf gibi geldi bana ustalara bir danış takviye etmek gerekebilir.eğer ana göremediysen ana yoksa başka kovanla birleştir derim

başarılar

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

ben yorumu yazarken usta teşhisi koymuş bile benim ğörüşümle paralellik arzediyor demekki bizde ustalaşıyoruz yavaş yavaş .:))))

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Adaşım temennilerimiz hepimiz için.Hayırlısı inşallah.Asım abi yaratan mevlaya şükür.Şahsen bende senin gibi şüphelerim mevcut idi.O baharı gördü yaa.sen şimdi bir de beni izle.Ben onu inverte boğarım bee.Zafer abi ana mevcut.en son gözlemlememde de anayı bakacak fırsaım olmadı ama kovana polen geliyordu.Sorun yok demekki.Bu kovan inş. bana bal bile yapacak .Hemde takviyesiz.